Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Любомир Киров: Covid зоните не са ефективни – джипитата правим това, което и преди

Доц. Любомир Киров
Снимка: БГНЕС

Covid зони и общопрактикуващи лекари – каква е картината в доболничната помощ по време на четвъртата вълна?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България:

“Би трябвало да има Covid зони в цялата страна, но няма такива навсякъде. Има областни градове, в които има само една – едно място, което се нарича така. На други места няма.

Идеята е да има още една опция за хората, но не се получава, а там, където се върши, са изключения местата – единици, където горе-долу се случва, както би следвало.

Да не говорим за назначаване на изследвания, за рентгенови снимки, за предписване на терапия по електронен път това не се случва.

Ако трябва да обобщим, Covid зоните не работят. И ние, общопрактикуващите лекари, правим това, което сме правили и досега – диагностицираме, лекуваме хората си. Там, където аз работя, моят кабинет си е и Covid зона – преглеждам, диагностицирам и лекувам.


Болшинството от нас си диагностицират и гледат пациентите. Ние предложихме на Министерство на здравеопазването, по тяхно искане, един вариант за процедура – какво да се прави, как да се прави, още от съмнението за заболяването, неговото установяване и лечение, до издаването на болничния лист, ако човекът е в работоспособна възраст, в извънболнични условия.

Това, което предложихме, смятаме разумно, удобно, там беше предвиден и вариант, ако се наложи, докато пациентът е под карантина, по бърз начин да бъде уредена възможност той да посети нашия кабинет, ние да назначим изследвания, да го видим и да се прецени дали е за хоспитализация, или пък може да продължи вкъщи. Освен ако не се налага спешна хоспитализация. Всичко това не бе възприето.

Мисля, че това с медикаментите в извънболнична помощ на пациентите, по-скоро звучи пиарско, отколкото да е ефективно.

Използвам възможността да подсетя, че все още моите пациенти трябва да пътуват от 25 до 50 км в едната посока и после обратно, за да им бъде извършен PCR. И това е на много места в България. Най-важното в условия на такава епидемия е бърза диагностика и изолация заедно с лечението.

Нека се знае и това, защото хората ходят и си заплащат бърз антигенен тест, този, който е с такъв, дори и да е лежал в болница след това, все едно, че не е боледувал – документално. Не може да добие сертификат, че е преболедувал. Това са парадокси, които могат много бързо административно да бъдат решени."

Разделяне на потоците

"Това с потоците много се говори и мисля да престанем. Нека се върнем към елементарните мерки – това, че някой чака с някого някъде, може да е в магазин, може на друго място, може да е пред кабинет. Ако си носи маската и спазва съответната дистанция, няма какво страшно да се случи."

Чуйте Любомир Киров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26