Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Любомир Киров: Covid зоните не са ефективни – джипитата правим това, което и преди

Доц. Любомир Киров
Снимка: БГНЕС

Covid зони и общопрактикуващи лекари – каква е картината в доболничната помощ по време на четвъртата вълна?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България:

“Би трябвало да има Covid зони в цялата страна, но няма такива навсякъде. Има областни градове, в които има само една – едно място, което се нарича така. На други места няма.

Идеята е да има още една опция за хората, но не се получава, а там, където се върши, са изключения местата – единици, където горе-долу се случва, както би следвало.

Да не говорим за назначаване на изследвания, за рентгенови снимки, за предписване на терапия по електронен път това не се случва.

Ако трябва да обобщим, Covid зоните не работят. И ние, общопрактикуващите лекари, правим това, което сме правили и досега – диагностицираме, лекуваме хората си. Там, където аз работя, моят кабинет си е и Covid зона – преглеждам, диагностицирам и лекувам.


Болшинството от нас си диагностицират и гледат пациентите. Ние предложихме на Министерство на здравеопазването, по тяхно искане, един вариант за процедура – какво да се прави, как да се прави, още от съмнението за заболяването, неговото установяване и лечение, до издаването на болничния лист, ако човекът е в работоспособна възраст, в извънболнични условия.

Това, което предложихме, смятаме разумно, удобно, там беше предвиден и вариант, ако се наложи, докато пациентът е под карантина, по бърз начин да бъде уредена възможност той да посети нашия кабинет, ние да назначим изследвания, да го видим и да се прецени дали е за хоспитализация, или пък може да продължи вкъщи. Освен ако не се налага спешна хоспитализация. Всичко това не бе възприето.

Мисля, че това с медикаментите в извънболнична помощ на пациентите, по-скоро звучи пиарско, отколкото да е ефективно.

Използвам възможността да подсетя, че все още моите пациенти трябва да пътуват от 25 до 50 км в едната посока и после обратно, за да им бъде извършен PCR. И това е на много места в България. Най-важното в условия на такава епидемия е бърза диагностика и изолация заедно с лечението.

Нека се знае и това, защото хората ходят и си заплащат бърз антигенен тест, този, който е с такъв, дори и да е лежал в болница след това, все едно, че не е боледувал – документално. Не може да добие сертификат, че е преболедувал. Това са парадокси, които могат много бързо административно да бъдат решени."

Разделяне на потоците

"Това с потоците много се говори и мисля да престанем. Нека се върнем към елементарните мерки – това, че някой чака с някого някъде, може да е в магазин, може на друго място, може да е пред кабинет. Ако си носи маската и спазва съответната дистанция, няма какво страшно да се случи."

Чуйте Любомир Киров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15