Френският институт в България навършва 30 години през октомври. Тазгодишното честване преминава под мотото "30 години рандеву с Франция". Празникът започна от 12 октомври и ще продължи до 21 октомври, като кулминацията е на 16 октомври. Това е празник на франкофоните у нас и на всички приятели на френския език и култура.
Пиер Колио, съветник по културно сътрудничество към Френското посолство в България и директор на Френския институт у нас, гостува в "Артефир", поздрави всички за празника и разказа за своите приоритети като нов директор на института:
"На български език думата "рандеву" има специфичен привкус. Откакто съм тук, осъзнавам, че франкофонията и франкофилията е един избор, който правим от сърце.
Романтичната закачка с българското изписване на френската дума за „среща“ е вдъхновена от желанието да предложим една лична среща с френския език и култура на тези, които не ни познават, и да покажем обичта си към тези, които са посещавали или посещават Института днес, в знак на искрена благодарност за тяхната отдаденост.
Програмата от чествания включва изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, лекцията на Софи Дюпле, куратор на изложбата "Кристо и Жан-Клод. Париж!" в центъра Помпиду, спектакъла Itmahrag на компанията Olivier Dubois, част Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс ONE DANCE WEEK 2021, както и кино-литературния фестивал "Синелибри", организиран от издателство "Колибри", което също чества своята 30-а годишнина, и бих желал да го поздравя най-сърдечно. В рамките на нашето университетско и научно сътрудничество, в партньорство със Софийския университет "Св. Климент Охридски", организираме Франкофонските правни дни 2021 г.
Накрая, но не на последно място, по повод годишнината ще бъде публикувана книга, посветена на онези личности, които в изминалите тридесет години са вложили своите професионализъм, всеотдайност и страст за да може Френският институт в България да е такъв, какъвто го познаваме днес. Бих искал да благодаря на всички учители, служители и ръководители на отдели, за това че помагат да поддържаме връзката между нашите две държави и градим вече толкова години споделената ни история с българската публика. Именно на тази публика бих искал да посветя това обяснение в любов, което представлява събитието за нашата годишнина."
Във връзка с новите санитарни мерки в София, обявени от Столична регионална здравна инспекция, влизащи в сила на 14 октомври, Френският институт информира, че честванията по повод 30-годишнината на института на площад "Славейков" на 16 октомври се отлагат.
Ателиета в рамките на "Денят на отворените врати" на 16 октомври от 10:00 до 17:00 ч. ще се проведат онлайн.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Френски институт и БНР
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg