Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една действителна история в картини


През 1968 година много популярна у нас е песента на Маргарита Радинска „Кукла на конци“, а на „Златният Орфей“ първа награда взима песента „Двама шопа из Европа“, Бийтълс издават своя „Бял албум“, основани са групите „Лед Цепелин“, „Джетро Тъл“ и „Дийп Пърпъл“. През май студентите във Франция започват серия от стачки и окупации. В София през лятото се провежда Световен фестивал на младежта и студентите под лозунга „За солидарност, мир и дружба“.

На 16 август 1968 година Политбюро на ЦК на КПСС взема решение за военно нахлуване в Чехословакия на войските от Варшавския договор. Два дена по-късно лидерите на останалите „малки“ социалистически държави, сред които Тодор Живков, приемат решението. На 20 срещу 21 август започва операция „Дунав“, в която участва и България. Трима български студенти: Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев написват и разпространяват позиви срещу участието на армията ни в тази операция: „Вън войските на марионетката Живков от ЧССР!“ Държавна сигурност прави оперативна разработка под името „Марионетките“ и ги арестува. Изключени са от университета, осъдени и попадат в затвора.

Художникът Веселин Праматаров създава комикс за действителната история на тримата студенти Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев, в който с рисунки и текст описва „как в условията на тоталитарното общество все пак оцелява гражданското чувство за справедливост“. Както отбелязва Сотир Гелев на корицата на книгата, „Веселин Праматаров въвежда нов жанр в нашия литературен живот документален графичен роман.“ А Антон Стайков пише: „Погледът на художника е на височината на героите, деликатните метафори и философските диалози надскачат политическите клишета и превръщат комикса в истинско събитие за жанра в България.“

Потърсете графичната новела „На конци. 1968. Една действителна история“. Повече за нея от Веселин Праматаров.

Снимки – Чешки център София
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41