През 1968 година много популярна у нас е песента на Маргарита Радинска „Кукла на конци“, а на „Златният Орфей“ първа награда взима песента „Двама шопа из Европа“, Бийтълс издават своя „Бял албум“, основани са групите „Лед Цепелин“, „Джетро Тъл“ и „Дийп Пърпъл“. През май студентите във Франция започват серия от стачки и окупации. В София през лятото се провежда Световен фестивал на младежта и студентите под лозунга „За солидарност, мир и дружба“.
На 16 август 1968 година Политбюро на ЦК на КПСС взема решение за военно нахлуване в Чехословакия на войските от Варшавския договор. Два дена по-късно лидерите на останалите „малки“ социалистически държави, сред които Тодор Живков, приемат решението. На 20 срещу 21 август започва операция „Дунав“, в която участва и България. Трима български студенти: Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев написват и разпространяват позиви срещу участието на армията ни в тази операция: „Вън войските на марионетката Живков от ЧССР!“ Държавна сигурност прави оперативна разработка под името „Марионетките“ и ги арестува. Изключени са от университета, осъдени и попадат в затвора.
Художникът Веселин Праматаров създава комикс за действителната история на тримата студенти Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев, в който с рисунки и текст описва „как в условията на тоталитарното общество все пак оцелява гражданското чувство за справедливост“. Както отбелязва Сотир Гелев на корицата на книгата, „Веселин Праматаров въвежда нов жанр в нашия литературен живот документален графичен роман.“ А Антон Стайков пише: „Погледът на художника е на височината на героите, деликатните метафори и философските диалози надскачат политическите клишета и превръщат комикса в истинско събитие за жанра в България.“
Потърсете графичната новела „На конци. 1968. Една действителна история“. Повече за нея от Веселин Праматаров.
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg