На 15 октомври в Международния ден на белия бастун стартира информационната платформа „BLINFO“, през която може да се чува гласът на незрящите и те сами да създават съдържание, с активното сътрудничество на зрящи. BLINFO е платформа, в която автори на съдържанието са млади хора със зрителни увреждания, ориентирани към журналистиката. Екипът е съставен основно от незрящи, които с подкрепата на зрящи реализират успешни практики в сферата на социалното предприемачество – спортни благотворителни инициативи, разнообразни артистични събития, както и насърчаване на диалога и взаимодействието между граждани, бизнес, държава и НПО сектор. Темите и проблемите ще са свързани основно с хората с нарушено зрение, както и с хората с увреждания като цяло. Фокусът ще бъде поставен върху актуални проблеми на общността и начините за тяхното решаване.
Кристиян Григоров разказва повече за проекта в "Нашият ден":
"Днес откриваме платформата BLINFO, насочена към хората с увредено зрение и не само. Ще се опитаме не само да говорим за социалния диалог и за хората с увреждания като цяло, но и да разширяваме публиката, като говорим и за най-различни други теми. Аз съм един от авторите, които ще пишат в платформата. Имаме и още няколко млади колеги с малко опит като журналисти, но идеята е да се учим в движение.
Целта е нещата, които пишем, да останат във времето и да подтикнем хората да мислят. Т.е. журналистика, ориентира към решения. Едно съдържание (статия, материал) трябва да предизвика диалог, дискусия, да придвижва хората напред.
Интеграцията означава взаимно приобщаване – аз се доближавам до теб, ти – до мен. Ще се опитаме да привлечем и зрящи хора в този проект – сътрудничество и взаимодействие, за да можем да учим едни за други."
Адресът на платформата е blinfo.bg
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – synergia-foundation.org и личен архив на Кристиян Григоров
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg