Кои са социалнозначимите теми, които интересуват Силвия Маринова, журналист на свободна практика и обучител по мултимедия? Какво се крие зад Queer Light, нейната първа самостоятелна фотографска изложба?
Силвия Маринова: „Посвещавам тази серия от снимки на всички синове и дъщери, които са се сблъскали с гнева, тъгата, безпомощността или разочарованието на своите родители в следствие на факта, че са различни от очакваното „нормално“. Вярвам в това, че всяко човешко същество има нужда и право на любов, закрила, свобода и сила да избира своя път.“
Тази изложба е подкрепена от фондация Single Step и заедно с нейния изпълнителен директор Николета Габровска и Силвия Маринова си говорим в „Мрежата“ за отегчението да се говори в публичното пространство за езика на омразата и нетърпимостта и защо медиите най-често избягват да разказват трудните истории на хора, преминали през сложния път към признанието.
Има ли подкрепа при излизането на светло или това винаги е самотно начинание?
Силвия Маринова: „За мен медиите, освен да информират, трябва и да образоват. За да се случи, е нужно да има интерес към тези теми и за мен е загадка защо интересът все още е повърхностен. Мисля, че малко медии отделят достатъчно време, за да достигнат до дълбочината на историята, защото само тогава се стига до състоянието, в което отсрещната страна може да получи някакъв вид емпатия.“
Николета Габровска: „Няма как да си мислим ,че медиите не се влияят от политическите настроения и модерното политическо говорене. Предишната кампания за парламентарни избори беше съпроводена с изключително силен език на омразата. Нашето пространство, което се казва The Steps и където ще бъде представена изложбата на Силвия Маринова, лятото беше вандализирано физически от строени младежи с еднакъв вид, бяхме замеряни с яйца и с какво ли още не по различни поводи. Прави ми впечатление, че кампанията, в която влизаме сега, има различен изказ, а и не виждам острота в публичното пространство, но трябва да се знае, че езикът на омразата се използва ужасно много за политически дивиденти и че хората се влияят именно от това.“
Целия разговор можете да чуете във звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg