На 18 октомври художниците честват своя професионален празник.
Станислав Трифонов, известен със своя артистичен псевдоним Насимо (Nasimo), е български стрийт арт художник.
Роден е през 1979 г. в град Търговище. Завършва факултета по изобразителни изкуства към Великотърновски университет със специалност „Изящни изкуства“.[1]
Започва да се занимава с графити и стенопис през 1995 г. 25 години по-късно негови творби могат да бъдат видяни в страни като България, Великобритания, Германия, Австрия, Италия, Белгия, Португалия, Канада, Русия, Полша, Румъния, Сърбия, Косово, Турция, Индия и Китай, някои от които се разпростират върху фасади на многоетажни сгради.
През 2016 г. е номиниран за „Будител на годината“ от Българска национална телевизия и Радио FM+.
През 2018 г- е награден от Община Търговище за „Принос към развитието на културата“ в категория „Изящни изкуства“.
Станислав Трифонов е главен герой в “Нашият ден“.
Първите графити
“Не съм го търсил, то просто дойде при мен. Едни приятел дойде със спрей, бяхме виждали по скейт филмите, че има надписи по стените и решихме да драснем и така започна, усетих тръпката.
Преди това обичах да рисувам, от малък съм ходил в школа по рисуване."
Изкуството
"Изкуството е изкуство независимо дали е на улицата, или не. За мен това е начин на изразяване. Всеки има различен стил и нагласа. Доста от хората, които излизат на улицата го правят с идеята да се популяризира името им."
Нарисуваното на стена
"Най-важното за мен е дали е добре издържано – композиционно и цветово. След това дали има нещо по-дълбоко в него, или просто е написано по интересен начин името на някой, или е вложено и нещо повече, някаква идея. Харесвам нещата, в които има идея."
Повече за произхода на псевдонима на художника можете да чуете звуковия файл.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg