Това е третото и, за съжаление, последно издание на рубриката на Марио Ангелов, който от 1 ноември вече няма да бъде продуцент на симфоничната музика в БНР. Г-н Ангелов напуска Радиото, но споделя, че в продължение на три десетилетия „пъпът му е бил хвърлен в Националното радио“: „Трябва да кажа, че аз съм много, много благодарен за тази възможност – да работя в Първо студио, да работя със СО на БНР, с много и чудесни диригенти… Бил съм всичко в Националното радио – и солист, и оркестрант, и камерен изпълнител… Музикален редактор всъщност не съм бил… Но колкото повече минават годините, започвам да изпитвам лично към себе си… изпитвам голяма отговорност към това, което излиза изпод пръстите ми като звуци; това, което се случва като продукт изпод ръцете ми, главата ми, заедно с диригентите, разбира се, които участват в студийните звукозаписи на Симфоничния оркестър; както и все повече изпитвам голяма отговорност към това какво казвам, на кого казвам, а още повече пък, ако има нещо, което трябва да се напише и да остане…“.
За последната си изява в „Неделния следобед“ Марио Ангелов избра творба на Георги Тутев – творец, когото често наричат „светла личност, ренесансова личност“. Вероятно е съвпадение, но представяме точно новата регистрация на неговата „Ренесансова музика“, записана през февруари 2021 г. от СО на БНР и главния диригент Марк Кадин. За Георги Тутев продуцентът споделя: „Аз си го спомням като един безкрайно спокоен човек. Също така си спомням как някои от артистите (участници в концертите, организирани от Дружеството за нова музика в България – бел. ред.) проявяваха може би нетипични претенции и как той успяваше да тушира техните напрежения. Разбира се, аз съм стоял отстрани, със своя респект и уважение към един човек, който си стои на мястото като директор, като основател, като главен мотор на фестивала Musica Nova и на Дружеството за нова музика… Книгата, която е посветена на него, е с много, много показателно заглавие – „Един негероичен герой“… Един германец го е нарекъл така (председателят на Световната организация за съвременна музика Райнхард Оелшлегел в списанието WorldNewMusicMagazinе след смъртта на композитора през 1994 г. – бел. ред.) и е казал много с това. Просто защото… има хора, които изтъкват себе си и не знам дали нещо са постигнали за общото благо, ако въобще може да се говори за такова нещо. А има други, които тихо и кротко вършат героични дела – буквално героични дела, без да смятат себе си за герои“.
Рубриката завършва с още една творба от български композитор – изненада за продуцента. Балада за оркестър и пиано – кончертанте № 2 на Димитър Ненов е записана през 1998 г. от Марио Ангелов, СО на БНР и Милен Начев на пулта.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg