Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

70 години държавно архивно дело в България

Доц. д-р Михаил Груев
Снимка: Божидар Любенов

На 10 октомври 1951 година е издаден Указ на Президиума на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд в България. През следващите години, след редица трансформации, започват да функционират и Централен държавен исторически архив, Централен държавен архив на Народна република България и териториални държавни архиви. Институцията многократно променя наименованието и ведомствената си подчиненост. През 1961 г. преминава от системата на МВР към Министерството на просветата и културата, а в следващите години първоначално е част от структурите на Комитета за изкуство и култура, а по-късно на Министерството на информацията и съобщенията, след което – под наименованието Главно управление на архивите – е към Министерския съвет. През 2007 г. е приет Закон за Националния архивен фонд, който урежда днешния статут и наименование на Държавната агенция „Архиви“.

По повод на 70-годишния юбилей ДА „Архиви“ организира Национална конференция „70 години български държавни архиви – памет, свързаност, възможности“. Една от основните теми, предизвикала оживени дискусии, анализира съвременните предизвикателства и възможности за развитие и мисията на архивиста през 21-ви век, системите за архивиране и ролята на архивните институции по света.

В експозицията на документалната изложба „Съкровищата на държавните архиви“, са представени оригинални документи и експонати, утвърждаващи българската държавност – Търновската конституция, Манифеста за провъзгласяването на независимостта през 1908 г., т.нар. Сребърна конституция от 1911 г. По време на събитието е валидирана и пощенска марка, посветена на 70-годишнината от създаването на държавните архиви. Основният елемент, изобразен върху марката, е Манифестът на независимостта… 

Изложбата може да бъде видяна до края на месец октомври в изложбена зала „Архиви“, на ул. Московска № 5.

С доцент д-р Михаил Груев, председател на ДА „Архиви“, разговорът е за превратностите в българската история и житейските човешки съдби, отразени на страниците на многобройните документи в архивните фондове на Агенцията.

Доц. Груев е доктор по история, с дисертация на тема „Българите мюсюлмани в държавната политика на България (1944-1959 г.)“.
Преподава съвременна българска история и етнология на етническите групи в Катедрата по история на България, в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е и ръководител на катедрата от 2011 г.
Доц. Михаил Груев е бил гост-лектор в университетите в Мюнхен, Саарбрюкен, Белград и др. Автор е на три монографии и на студии и статии по проблемите на „възродителния процес“, колективизацията на българското село, комунистическия елит...
От 5 март 2015 г. е председател на Държавна агенция „Архиви“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10