Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

65-годишни българи изкачиха Килиманджаро

Албена и Павел Благеви твърдят, че веганството им помогнало да преодолеят височинната болест

7
Снимка: личен архив на семейство Благеви

Албена и Павел Благеви изкачиха Килиманджаро навръх Голяма Богородица, а после бродиха из резервата Серенгети в Танзания. На онези, които ще си кажат e, млади хора, какво им пречи, ще издам, че и двамата са на 65. Вегани при това.

Но да ви ги представя. Те са инженер-химици, а Албена дори е кандидат на науките. След 28-годишна успешна кариера в една от най-големите компании на САЩ, Павел с гордост може да се похвали, че е участвал в разработването на зелена технология, а за последния им проект, под ръководството на Албена, получават най-високата корпоративна награда. Но от звуковия файл ще научите за изкачването на „Покрива на Африка“ – 5895 метра.

Семейство Албена и Павел Благеви
Това е единственото място на Черния континент, където целогодишно има сняг, затова при изкачването Албена и Павел са сменили по няколко различни ката дрехи, но се оказва, че да не ядеш месо си има предимства при преодоляването на височинната болест.

Според някои източници едва 45% от хората, запътили се към Килиманджаро успяват да помахат от заветния хълм. Семейство Благеви, родители на две дъщери, баба и дядо на трима внуци, по гостигат. Логичната почивка след екстремното изкачване, при това Павел е със сменена колянна става, е фотосафарите в Серенгети.

На езика на масаите името означава безкрайни равнини. В танзанийския резерват посетителите най-лесно могат да направят Голямата петорка. Т.е. да видят лъв, слон, носорог, леопард и кафърски бивол.


Толкова са сладкодумни Албена и Павел Благеви, че се надявам скоро да ни разкажат и за Солт лейк сити в САЩ, където живеят в момента.


Снимки: личен архив на семейство Благеви

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание „Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35