Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературна среща между Азербайджан и България

проф. Карим Тахиров и доц. д-р Красимира Александрова
Снимка: Ангелина Грозева

Тази година се отбелязват 880 години от рождението на големия азербайджански поет, учен и мислител – Низами Гинджави. По повод годишнината Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" получи две от най-емблематичните издания на поета Низами Ганджеви, както и специално издание на диск със стиховете му. Родната библиотека откри свой кът за литература в Азербайджан, където и взе участие в Седмия международен панаир на книгата в Баку, наред с още 164 издателства, библиотеки и културни центрове от 13 държави, сред които Грузия, Франция, Индонезия, Иран, Колумбия, Киргизия, Египет, Русия, Турция.

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" откри и кът на Азербайджанската литература у нас. От от 18 октомври, по повод Деня на държавната независимост на Азербайджан, читателите и посетителите на Библиотеката вече могат да преглеждат книгите в къта на Азербайджан, разположен в зала „История на книгата“. 

Доцент д- р. Александрова посочи, че в периода на пандемията са скрепени международните отношения между различни библиотеки, макар и онлайн, и че се планират разкриванията на още такива кътове за литература.

Повече за значението на поета Низами Гинджави и Азербайджанската литература от класиката до днес, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с проф. Карим Тахиров, директор на азербайджанската Национална библиотека "Ахундзаде" и с доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ .

Превод в ефир – Мария Стефанова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30