Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературна среща между Азербайджан и България

проф. Карим Тахиров и доц. д-р Красимира Александрова
Снимка: Ангелина Грозева

Тази година се отбелязват 880 години от рождението на големия азербайджански поет, учен и мислител – Низами Гинджави. По повод годишнината Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" получи две от най-емблематичните издания на поета Низами Ганджеви, както и специално издание на диск със стиховете му. Родната библиотека откри свой кът за литература в Азербайджан, където и взе участие в Седмия международен панаир на книгата в Баку, наред с още 164 издателства, библиотеки и културни центрове от 13 държави, сред които Грузия, Франция, Индонезия, Иран, Колумбия, Киргизия, Египет, Русия, Турция.

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" откри и кът на Азербайджанската литература у нас. От от 18 октомври, по повод Деня на държавната независимост на Азербайджан, читателите и посетителите на Библиотеката вече могат да преглеждат книгите в къта на Азербайджан, разположен в зала „История на книгата“. 

Доцент д- р. Александрова посочи, че в периода на пандемията са скрепени международните отношения между различни библиотеки, макар и онлайн, и че се планират разкриванията на още такива кътове за литература.

Повече за значението на поета Низами Гинджави и Азербайджанската литература от класиката до днес, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с проф. Карим Тахиров, директор на азербайджанската Национална библиотека "Ахундзаде" и с доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ .

Превод в ефир – Мария Стефанова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03