Българската болнична асоциация предложи неваксинираните пациенти с Covid-19, които постъпят в болница, да заплащат част от лечението си?
Темата коментира в “Нашият ден“ Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация (ББА).
“Повод да направим предложението точно в този момент е, че краят на ваксинационната кампания, която ББА проведе, макар че отчетохме добри отзиви, бяхме свидетели на много нисък процент ваксинирани, което буди сериозна тревога при всички в болничния сектор.
Както се вижда ежедневно, болниците са претоварени. Посланието ни към всички в обществото и в държавното управление беше свързано именно с това – ние от две години влагаме усилия, персонал, изтощение и средства, за да овладеем пандемията. А обществото по някаква причина масово отказва да се възползва от ваксините като установения начин, който ще ни извади от пандемията.
За нас беше много важно да поставим именно тези факти, за да могат хората да вземат информирано решение.
От една страна, разходите, които са свързани с лечението на Covid-19, са разходи, които плащаме директно и индиректно.
От друга страна, фактът, че ние, продължавайки да отказваме да се ваксинираме, даваме заявка, че ще продължим да инвестираме именно в лечението и ще продължим да губим човешки животи, да докарваме персонала до изтощение в болниците. Това беше посланието ни и с един призив, и обществото, и всеки един от нас, който е част от него, да може да вземе своето отговорно решение."
Правна аргументация
"Намираме се в извънредна ситуация, в която, когато е била писана нашата конституция, не е била взета предвид. Предложението все още не е намерило правен израз, тепърва предстои да бъде обсъждано, преди въобще да бъде предлагано.
Казах и в предишно свое участие – нито едно съществено важно решение не минава без санкцията на обществото. Много е важно всеки един гражданин да си даде сметка какъв е неговият принос в това общество.
Конституционните права на никой няма да бъдат нарушени. Гражданите получават ежедневно толкова лечения, от които наистина имат нужда, болниците са отворени за всички.
Проблемът обаче е, че заради 92% неваксинирани, влизащи в болниците, пациентите с други заболявания не могат да се лекуват. И това е проблем, който стои от две години пред нас. Той има много тежък ефект и върху пациенти с кардиологични проблеми, и върху пациенти с онкологични проблеми. Никой не си дава сметка кой ще запази конституционните права на тези хора.
В Закона за здравето е предвидено както правото на един пациент да получи лечение и достъп, така и неговото задължение да бъде отговорен към здравето си. Не само права в този закон.
Нека всеки много добре си помисли има ли пред него наистина медицински причини да не се ваксинира и да отказва да съдейства на обществото.
Моето послание към хората е наистина за споделяне на отговорността в обществото. Всички сме заедно в този проблем и сме жертви на пандемията.
Всеки човек, взел решение да не се ваксинира, рискува не само себе си, а и своите близки и останалите хора.
Мерките, които вчера обяви Министерство на здравеопазването, са сигнал в тази посока. Вариантите пред нас не са много – пълен локдаун е другият, той ли е по-добър от ваксинирането."
Чуйте Свилена Димитрова в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg