Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Екатерина Маркова: Пандемията направи ярки и видими проблемите в обществото

Има нови конфликти и неравенства заради кризата

Д-р Екатерина Маркова
Снимка: share-eric-bulgaria.bg

"Обществото под ключ: проблеми на социологическото изследване в /пост/кризисни ситуации“ е монография от д-р Екатерина Маркова, главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието при Българската академия на науките. Нейните научни интереси са в областта на методика и методология на емпиричните изследвания, оценка на ефективността на публични политики, социология на труда, уязвимост, демографска промяна.

За резултатите от изследването разказва в “Нашият ден“ д-р Екатерина Маркова.

“Като социолог, се опитвам да разбера какви са причините нашето общество да е толкова различно от останалите. Виждаме колко  индивидуалистично общество е българското. Виждаме как хората се справят сами и с пандемията като предизвикателство. А всъщност институциите са ключът, който би дал баланса и би дал възможност за излизане от тази и всяка подобна криза.

Съществуващите досега социално-икономически неравенства бяха извадени на показ, станаха много явни заради ефектите на пандемията.

Виждаме как се появиха образователни неравенства, дигиталните, ако вземем примера с обучението от вкъщи заради локдауна. Виждаме как започнаха да възникват много сериозни проблеми точно във връзка с неравенствата и бедността, с децата в риск, с невъзможността на родителите да упражняват своята професия заради това, че трябва да помагат за това обучение. Родителите станаха учители, съученици, самите учители трябваше изведнъж да започнат да боравят с технологии.

Съществуващите досега проблеми в обществото, и не само в българското, а навсякъде, станаха много видими и много ярки. Има и нови конфликти и неравенства заради пандемията като ваксинационната бедност, която започва да се очертава, държави, които нямаха възможност да закупят ваксини за своето население.

Цялото това противопоставяне на ваксинирани и неваксинирани, на хора със сертификат и без сертификати е ново, защото в някои държави нежеланието да се ваксинираш те спира от това да работиш. Тук имаме много сериозен проблем за решаване – от една страна, етичен, от друга, противоепидемичен. Пандемията създава и нови противоречия."

Във време на ново разделение

"В българското общество не си спомням случай, в който да е имало широк национален консенсус по общозначими социални проблеми. Не сме имали национална стачка, подкрепена от широк кръг от граждани. Разделени сме по всеки един от въпросите, който ни касае пряко. Винаги има протест и контрапротест, мерки и контрамерки, предложения и контрапредложения.

И сега обществото е разделено – едната част иска строги мерки, да бъде въведен веднага локдаун, всички да останат по домовете си, другата иска изобщо да няма мерки.

Главният дебат е изместен в междуличностни и междугрупови конфликти, спорове и напрежение, вместо да се търси личната ни отговорност за начина, по който сме създали институциите в това общество и какво се корени в ниското доверие към тях. Не може да се търси вината на хората. Цялата тази комуникация от страна на политици към хората, че хората сме си виновни, защото българинът е недисциплиниран, необразован и с лошо здраве, смятам че е погрешна. Комуникацията трябва да се съобразява с това какви са характеристиките на българското общество."

Чуйте д-р Екатерина Маркова в звуковия файл.

Снимки: share-eric-bulgaria.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35