“Различните общества реагират по различен начин на неравенствата и социологията среща проблем да разбере механизмите за тази разлика в поведението. Според мен механизмите идват именно от различните нива на неравенства“ – казва в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.
Оказва се, че в състояние на криза ние не можем да се сплотим по никакъв повод и под никаква идея.
Много отговорен става въпросът “Какво ни чака“, защото прогнозите сякаш трябва все повече да бъдат базирани върху това доколко е възможно да живеем заедно. Това се оказва същественият и важен проблем.
Оказва се, че едно общество, което има за цел да бъде прозрачно и глобално в дълбочината си, се ръководи от едни малки, невидими механични болтчета. Именно тези инструменти на контрол се оказаха неравенствата, защото колкото и да се опитваме да прогнозираме живота чрез видимите форми за контрол, които познаваме, те катастрофират, когато се сблъскат с едно общество, обзето от неравенства.
Демократичното общество, в което живеем има голяма нужда от т.нар. “гражданско участие“. Една значителна част от действията, които могат да извършват демократичните институции, са базирани именно на контакта между публичната власт и гражданските структури.
Неправителственият граждански сектор има голяма роля в това нещата в живота ни да вървят нормално.
Ако погледнем статистиката в България за регистрираните неправителствени организации, с голяма почуда ще установим, че те надхвърлят 14 000. Имат различна активност.
Най-много организации са регистрирани в сферата на образованието, веднага след това идва сферата на социалните услуги, след нея е сферата на регионалното местно развитие, следва младежката организация, екологичните организации са едва в дъното на тази класация.
Това показва, че секторите, в които има най-голямо напрежение и разслоение, са в предните класации.
Най-голямото неравенство срещаме в сферата на образованието, социалните услуги, регионалното и местното развитие.
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg