В новия епизод на „Без маски в киното“ ви представяме един разговор за страстта към киното и музиката с филмовия и театрален актьор и музикант – Филип Аврамов! Той участва в емблематични роли в едни от най-успешните български филми – „Писмо до Америка“, „Тилт“, „Кецове“, „Възвишение“, „Голата истина за група „Жигули“. Филип признава, че най-голямата му страст винаги е била киното и се вълнува за всяка следваща роля.
За творческите предизвикателства и актьорските превъплъщения можете да чуете повече от Филип Аврамов в Епизод 20 от подкаста на NO BLINK в партньорство с Българското национално радио – „Кино с думи“! Проектът е реализиран с финансовата подкрепа по Програма „Публики“ на Национален фонд „Култура“.
Филип Аврамов участва в документалния филм „Истории като на кино“ на режисьора Атанас Христосков, в който разказва повече за спомените си от старите софийски кина. Още тогава актьорът се влюбва в киното, като едни от най-любимите му филми са в жанра на уестърна.
Филмовият дебют на Филип е участието му в лентата „Лагерът“ на режисьора Георги Дюлгеров. Оттогава следват много филми, които се превръщат в много важни и катарзисни за актьора, като първата повратна точка в професионалния му път е „Писмо до Америка“. Срещите с хората в родопския край са незабравими за Филип и го убеждават в лечебната сила на музиката, която може да премине и през космоса.
Партньорството с Татяна Лолова започва от предаването „Врели-некипели“ и продължава във филма „Бартер“ и сериала „Домашен арест“. Възможността да работи съвместно с емблематичната актриса е изключително ценна за Филип и ярката ѝ личност оставя следа завинаги у него.
В епизода можете да чуете още любопитни размисли на Стефан Командарев за творчеството, системата на финансиране в България и предстоящите му проекти!
И още:
● Ролята на киното в детството на Филип Аврамов и спомените за старите софийски киносалони;
● Киното – най-голямата страст в професионалния път на Филип;
● Филмов дебют с роля в „Лагерът“ на Георги Дюлгеров;
● Участието в дебютния филм на Иглика Трифонова „Писмо до Америка“ – повратна точка за Филип Аврамов;
● Международният успех на „Раци“ от режисьора Иван Черкелов и предизвикателствата по време на творческия процес;
● Ролите на лошия в „Тилт“ и „Джулай“;
● „Кецове“, „Джулай“, „Бартер“ – морските пейзажи в творческата биография на Филип;
● Партньорството с емблематичната актриса Татяна Лолова;
● Концерт с песните на Тодор Колев;
● Участие в спектакли, вдъхновени от емблематични филмови ленти;
● Срещата с режисьора Виктор Божинов и умението да „увличаш хората“ във „Възвишение“;
● Рок музиката като носител на желание за промяна и бунт в „Голата истина за група „Жигули“;
● Творческата среща с режисьора Ивайло Пенчев.
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg