22 октомври е международно приет ден за популяризиране проблемите на заекващите хора. Денят се чества като такъв от 1998 година насам.
Заекването е разстройство на речта, което засяга 1% от световното население или казано по друг начин – 60 млн. деца, тийнейджъри и възрастни. Проблемът се среща 4 пъти повече при мъжете, отколкото при жените.
20% от децата преминават през подобен стадий на развитие, в който имат проблеми със заекването – достатъчно сериозни, за да бъдат взети предвид от родителите им.
Темата коментира логопедът Нина Йорданова, представител на България в Европейския комитет по логопедия.
“В световен план не се отчитат особени промени по отношение на наблюдаването на заекването. Заекването е едно от най-разпознаваемите нарушения по отношения на плавността на речта и лесно може да бъде открито.
Това, което наблюдаваме от началото на пандемията, е, че при малките пациенти на възраст от 5 години, заради промяната в самата структура на обществото и прекалено големия стрес на родителите, се наблюдава повишаване на случаите на заекванe.
При тях по-скоро е израз на психологическа нестабилност от случващото се и те реагират по този начин."
Пандемията
"Пандемията постави изключително големи предизвикателства пред работата ни. От една страна, оставането на родителите по домовете даде възможност за малко повече внимание към децата, откриха проблеми, които до този момент леко са подценявали или не са видени. От друга страна, се появиха нови предизвикателства – засили се нарушението на храненето на малките деца, появиха се случаи, описани в северната част на Европа, които имат нарушение с гълтането и образуването на гласа след прекаран коронавирус."
Чуйте Нина Йорданова в звуковия файл.
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg