Филмът "Събитието" на Одри Диван е големият победител от тазгодишното седмо издание на кинолитературния фестивал "Синелибри". Това стана ясно на официалната церемония по награждаване, която се състоя в Зала 1 на Националния дворец на културата . Лентата "Събитието" е носител и на "Златен лъв" във Венеция и е адаптация на едноименния роман на Ани Ерно. Сюжетът проследява животът на млада студентка - Ан във Франция през 1963 година, която забременява случайно и е изправена пред невъзможността да продължи образованието си и да се изправи срещу срама и болката на аборта, дори и да трябва да заплати тази цена със затвор. В конкурсната програма на седмото издание на "Синелибри" приза на "Събитието" бе присъден от журито в състав от Гийом Лоран, Бурхан Курбани, Каролин Бонгран, Кристина Грозева и Петър Вълчанов. Седмото издание на кино -литературния фестивал премина под мотото "Божествена комедия", като почит към Данте Алигиери, 7 века след смъртта му. За всички любители на седмото изкуство програмата на Синелибри ще бъде активна до края на месец октомври с прожекции и съпътстващи събития.
Излъченият на вчерашната церемония филм „Денят на флага“, в който Шон Пен дели екран със собствената си дъщеря Дилън Пен, пристигна у нас веднага след шеметната си премиера на кинофестивала в Кан. Филмът интерпретира действителната история на журналистката Дженифър Вогел, разказана в автобиографичната й книга „Истинската история за фалшивия живот на баща ми“.
Гийом Лоран се срещна с българската публика. “Невероятната съдба на Амели Пулен” е филм по негов сценарий, който му носи огромен успех. Той е дело на режисьора Жан-Пиер Жоне, който превръща актрисата Одре Тоту в световна звезда. Оттогава насам тандемът е работил по няколко филма заедно. А преди да се свърже с него и да започне работа в киното, Гийом Лоран споделя, че се е занимавал с театър в аматьорска трупа. Постепенно магията на киното го е спечелила и днес Лоран непрекъснато преоткрива магията на седмото изкуство, и като председателя на журито на „Синелибри“ тази година.
„На първо място искам да кажа, че много се радвам, че съм с Вас тук в България в този труден период и момент на криза и да благодаря на организаторите в лицето и на Жаклин Вагенщайн, защото никак не е лесно да се организира такова нещо по време на криза. А ние имаме възможност да видим тези прекрасни филми. Нашата работа е предимно да споделяме, киното е споделяне, и през целия ден докато оценявахме филмите отново се убедихме, че има такива прекрасни филми и шедьоври, създадени с толкова много страст, това са наистина едни прекрасни моменти на споделяне със съмишленици. В момента хората се страхуват от кризата, и въпреки че понякога този страх е рационален, а друг път е глупав, ние чрез киното и изкуството можем да покажем красотата на ежедневието.“
Чуйте репортаж от пресконференцията с основателя и артистичен директор на Синелибри – Жаклин Вагенщайн и с председателя на журито - френския сценарист, с награди БАФТА и Люмиер – Гийом Лоран.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg