Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киномания 2021 – 18 ноември - 5 декември – в НДК и столичните арткина

Снимка: @kinomania

Документален филм за живота и творчеството на обичания филмов композитор Енио Мориконе ще представи „Киномания“. Тази година фестивалът ще се проведе между 18 ноември и 5 декември, а в афиша са включени наградени заглавия от големите световни кинофестивали

Филмът „Маестро Енио Мориконе“ (Ennio The Maestro) е заснет от Джузепе Торнаторе и беше показан за първи път на фестивала във Венеция тази година, а зрителите на Киномания ще го видятна 20 ноември в зала 1 на НДК.

Кадър от филма „Маестро Енио Мориконе“
Кадър от филма „Маестро Енио Мориконе“

Филмът представя Маестрото чрез дълго интервю, проведено от Торнаторе в последните години преди смъртта на Мориконе (той си отидепрез юли миналата година), разговори с режисьори, за чиито филми е писал музика, сред които: Бернардо Бертолучи, Ролан Жофе, Терънс Малик, Оливър Стоун, Виторио Тавиани, Куентин Тарантино и самия Торнаторе. Мориконе създава музиката на над 500 филма и печели много награди, сред които и „Оскар” за цялостно творчество.

Документалната лента, посветена на него, съдържа музикални и архивни кадри и ще има само една прожекция в рамките на „Киномания“.

Кадър от филма „Респект“
В програмата на фестивала са включени още два филма, свързани с големи имена в музиката. Възходът на соул легендата Арета Франклин е увековечен във филма „Респект“ на режисьора Лизъл Томи. Филмът е с участието на Дженифър Хъдсъни Форест Уитакър.

Селекцията на фестивала ще зарадва зрителите и с разкошния мюзикъл „Сърцето ми танцува“ с режисьор Начо Алварес, отличен с три номинации за „Гоя“, в който ще звучат песните на италианската и испанска поп икона Рафаела Кара, отишла си през юли тази година.

Проектът „Киномания“ е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата и е част от Календара на културните събития за 2021 г. на Столична община. В киносалоните ще бъдат допускани само зрители, които отговарят на противоепидемичните изисквания – напомниха организаторите.

Чуйте в звуковия файл разговаря в „Артефир“ с Хермина Азарян, един от програматорите и селекционерите на фестивала.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13