Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развод в България – правни условия и последици

Проф. Таня Йосифова
Снимка: личен архив

Какви са условията за получаване на развод? Колко форми на развод съществуват и какви са правните последици от развода?

Темата коментира проф. Таня Йосифова, експерт по семейно право и консултант на предаването “Законът и Темида“.

"Само съдът е компетентният орган да постанови развод независимо от неговия вид. По българското право са уредени два вида развод – развод по взаимно съгласие (като по цивилизован начин на прекратяване на брака) и развод поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака (развод по исков ред). При първия вид развод съдът не изследва мотивите и причините, довели до решението на съпрузите да прекратят брака, единствено изследва тяхното сериозно и непоколебимо желание. За целта се подава съвместна молба от двамата съпрузи, която трябва да е придружена от споразумение. Необходимо е и личното явяване на съпрузите.

При развода поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака трябва да се докаже, че брачната връзка е изчерпана от дължимото по закона и морала съдържание. Този факт трябва да се докаже в процеса от ищеца, включително и със свидетелски показания. Съдът се произнася по въпроса за вината, само ако има изрично искане в този смисъл от някой от съпрузите."

Правните последици от развода

Правните последици от развода са многоаспектни. Те касаят както личните, така и имуществените отношения между съпрузите, и отношенията им с ненавършилите пълнолетие деца. Съдът в съдебното решение трябва да се произнесе на първо място по въпроса за предоставяне упражняването на родителските права на ненавършилите пълнолетие деца. По начало те се предоставят на майката, с която имат по-силна емоционална връзка. Родителите трябва да проявят зрялост и да не допускат детето да бъде използвано като оръжие за отмъщение срещу другия родител, защото може да се стигне до синдрома на родителско отчуждение, при което най-големия губещ е детето."

Споделеното родителство

"За съжаление в България, за разлика от други държави, то не е възприето като практика, но лично аз смятам, че е една прогресивна практика и трябва да бъде поощрявано, доколкото създава нормална семейна среда за израстване на детето."

Как се поделя имуществото между съпрузите след развод

"Сега действащият Семеен кодекс урежда три имуществено-брачни режима --законен режим на съпружеска имуществена общност, брачен договор и режим на разделност. При първия режим, който е и на-масовият, след развода съпружеската имуществена общност от бездялова и неделима, се превръща в обикновена съсобственост при равни дялове на съпрузите. Възможно е да се докаже и различен размер на дяловете, а не равен, ако някой от съпрузите твърди, че има по-голям дял в придобиването на имуществото."

Какви са задълженията за издръжка на децата

"Всеки от родителите е задължен да дава издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали те са работоспособни или имат имущество, от което да се издържат. В съдебното решение съдът определя размера на дължимата издръжка, като се ръководи от възможностите на родителя да я дава и от нуждите на детето. Минималният размер на издръжката за дете е 1/4 от минималната работна заплата за страната, която за 2021 г. е 650 лева."

Чуйте проф. Таня Йосифова в звуковия файл.


Снимки: БНР, Pixabay, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30