Националният дарителски фонд „13 века България“ пусна кратко видео, в което най-младият член от екипа на Фонда – изкуствоведът Иван Стефанов представя най-знаковото (според него) дарение от всички близо 90 хиляди, постъпили през последните четири десетилетия.
В Деня на народните будители разлистваме книгата „40 години НДФ „13 века България“. Мисия дарителство“ и виртуално, за да достигне до по-широка аудитория. Ненапразно четивото с най-забележителните щедри жестове на световни и български творци, учени, организации и държави носи това име – дарителството е втъкано в същността и паметта на Фонда. Както и в неговото бъдеще.
Видеото, заснето от Цветан Игнатовски, подчертава ролята на НДФ „13 века България“ като гарант за спазване на волята на дарителя. Защото по-голямата част от произведенията на изкуството, паричните суми, книги и архиви са поверени на организацията, за да стигнат по най-честния и безупречен начин до онези, на които се предоставят.
Повече от 12 поредни години утвърдени и начинаещи автори, малки и солидни издателства мерят страници за най-престижния приз за проза „Роман на годината“.
Макар и само с едно издание надпреварата на Националната награда за млад талант в съвременното изкуство и наука събира съцветие от най-светлите умове и дарования на България, придобили световна известност и реализация.
ЮНЕСКО по традиция дава патронажа на НДФ „13 века България“ за провеждането на международния младежки фестивал „Река на толерантността“, в който студенти от художествените академии на Балканите и техните преподаватели обменят енергия и идеи.
Траен и желан партньор на Фонда е УНИЦЕФ. Конкурсът за детска рисунка на тема „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ е съвместна инициатива, родила незабравими изложби.
Отлично е и сътрудничеството с Държавния културен институт към министъра на външните работи, както и с още десетки организации и институции.
С това Националният дарителски фонд „13 века България“ изпълнява своята будителска и просветителска мисия докрай! И прелива дарителската си кауза в други инициативи с морална стойност и устойчиво развитие през годините.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg