Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гинка Гичкова – живот, отдаден на изкуството

Живот, отдаден на изкуството и сцената – това е творческият път на една от най-активно концертиращите български изпълнителки през последните 50 години. 

Виртуозната цигуларка, дългогодишен педагог и изявен музикален общественик – проф. Гинка Гичкова, е родена на 22 октомври 1946 г. в град Шумен, където на петгодишна възраст започват първите ѝ занимания по цигулка.

Образованието ѝ продължава в Музикалното училище „Добри Христов” във Варна, а в НМА има щастието да учи в класа на известния български цигулар и педагог проф. Емил Камиларов. Тогава идва и признанието на нейния изпълнителски талант и тя печели редица отличия, сред които наградата на Русенската филхармония, както и награди от международни конкурси: „Хенрик Виенявски“ в Полша, състезанията за цигулари в Женева и Монреал.

Като активно концертиращ артист-солист, Гинка Гичкова гостува на всички български оркестри, както и на филхармонии в Германия, Унгария, Чехия, Румъния, Тунис и Швейцария, а сред диригентите, с които музицира, блестят имената на Добрин Петков, Константин Илиев, Емил Чакъров, Васил Стефанов, Йосиф Конта. Повече от 40 години продължава сътрудничеството ѝ с българската пианистка проф. Савка Шопова-Маркова. Двете сформират една от най-дълготрайните български сонатни двойки, а техните почитатели ги възприемат почти като духовни сестри. Репертоарът на дуото Гинка Гичкова – Савка Шопова е изключително богат, с диапазон от предкласиката до съвременността. Двете активно концертират в България, Гърция, Испания, Португалия, Русия, Кипър, Австрия, дори в Куба и Индия.

Проф. Гинка Гичкова е дългогодишен преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, а през 90-те години на отминалото столетие и в Северногръцката консерватория в Солун, където води и летни курсове. Тя е и изявен музикален общественик, учредител на фондация „Панчо Владигеров“. Дълги години активно участва в културния живот на град Шумен.

Освен увлекателния разказ на проф. Гинка Гичкова за изминатия от нея творчески път, своите благопожелания към любимата си преподавателка и спомени от общуването си с нея споделят и четирима от изявените ѝ студенти: Йордан Димитров, Стоимен Пеев, Красимир Джамбазов и Галина Койчева. В предаването звучат нейни майсторски изпълнения на творби от различни автори и епохи.





ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Борисова представя дебютния си албум "Може и така"

На 10 септември дворът на Драматичния театър в Пловдив ще се превърне в сцена за една специална музикална вечер. Певицата и пианистка Александра Борисова – едно от вдъхновяващите млади имена на българската етно-поп сцена – ще представи своя дебютен албум "Може и така" в рамките на фестивала "Сцена на кръстопът". Александра, позната и под..

публикувано на 04.09.25 в 16:49

Музиката за филма "Плът" в ново измерение

Триото – Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас) представи на "Аполония" Beyond the Flesh – шестият студиен албум на JP3. В 11 оригинални композиции триото пренася музиката на Живко Петров за филма "Плът" в ново измерение – отвъд образите, отвъд екрана, отвъд плътта. Пиесите, създадени като саундтрак към филма,..

публикувано на 04.09.25 в 12:25

Спектакълът "Музика и светлина" открива новия сезон на Русенската опера

Днес в Зала "Филхармония" в Държавна опера Русе ще се състои Мултимедиен концерт-спектакъл "Музика и светлина", посветен на Деня на Съединението на България. Това е и началото на новия сезон на Русенската опера. Участието е на Оркестъра и хора на Русенската опера, с диригент Владимир Бошнаков, а публиката ще чуе фрагменти от знакови произведения на..

публикувано на 04.09.25 в 09:58

Керана и Михаела Филева на музикалната сцена на 41-вата "Aполония"

"Керана и космонавтите" имат издадени два самостоятелни албума – " Урса Майнъ" и " Октант" , и именно музика от тях слуша публиката на 41-вата "Аполония" на 30 август.  На сцената на Амфитеатъра в Созопол Керана впечатли както с музиката си, така и с енергията си, с която зареди всеки един от присъстващите, макар и да беше със счупен..

публикувано на 02.09.25 в 16:42
Тоби Драйвър

Мултиинструменталистът Тоби Драйвър води оригиналния състав на "Кайо Дот" за концерт в София

Ура! Поглеждам се отстрани и просто си завиждам как се радвам, бидейки ярък представител на тънката меломания. Дарк, прогресив, дуум, джаз фюжън, метъл, уейв, ембиънт – заедно и поотделно. Цялата музика на света ли е сдъвкана от "Кайо Дот" (Kayo Dot)? Световна музика, да, разбира се, но не и саундът на света, защото идеята за него препраща към..

публикувано на 01.09.25 в 15:25