Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Имало едно бъдеще" – уъркшоп с Диана Петрова

Снимка: ekf-writing-center.org

Вълшебните приказки винаги са били предпочитан формат за четене както от деца, така и от възрастни. Те разкриват най-разнообразни модели на поведение и разказват както за живота, така и за вътрешния свят на хората. На 5 ноември стартира приказната работилница “Имало едно бъдеще“.

Кои са основните модели за писане и редактиране на приказки, можете да научите в “Нашият ден“ от Диана Петрова.

Приказките могат да бъдат започвани по най-различни начини. Във всяка страна има приказки, които си приличат с приказките от друга. Въпреки че според учените има около 100 вида приказки или по-скоро толкова вида приказни сюжета, по които можем да създадем приказки.

Една от целите на  “Приказната работилница“ е да покажем едни от най-използваните модели за създаване на приказки."

Към кого е насочен проектът

"Той е насочен към деца, но в по-висока възраст. Може би от около 11 до към 14-годишна възраст. За мое голямо учудване имаше такива, които се включиха и бяха на около 16-17 години. Може би защото приказките са вечни и са подходящи както за деца, така и за възрастни."

Светът след изолацията

"Темата е лесна, защото участниците живеят в тази среда и е много лесно да си представят какво е да живееш в пандемия. От друга гледна точка добре си спомнят и света преди пандемията."

Четенето

"Писането е и един от начините да се запалиш по четеното. При много от децата това става, след като са се докоснали до писането.

През произведенията на децата можем да разберем много от начина, по който те чувстват нещата. Този вътрешен живот се променя и през писането, защото знаем, че по един начин бихме разказали една история, когато я разказваме устно и по съвсем различен, когато решим да я напишем."

Настоящето

"В проекта се получава така, че настоящето се превръща в минало. Идеята е да си представят по какъв начин би се възвърнал светът такъв, какъвто беше. Много от тях използват онова, което е било в миналото, като апликация към бъдещето, но си прибавят фентъзи елементи."

Чуйте Диана Петрова в звуковия файл.

Снимка: ekf-writing-center.org

Диана Петрова  е автор на четири книги с приказки за деца и възрастни, две от които са бестселъри на българския пазар. Това са: „Мъдри приказки за деца и родители" и „Приказки за цялото семейство". Освен в прозата за деца, тя се изявява и на полето на романовата литература със своите пет романа. Диана Петрова е бивш участник в Созополския семинар по творческо писане, провежда семинари и уъркшопи за деца във формацията „Заешката дупка" и е била жури в продължение на две години в конкурса за подрастващи „Петя Дубарова" и този на фондация „Тебешир". Печели награда „Бисерче вълшебно" и номинация в конкурса на корпорация „Развитие" за български роман.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21