Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов:

Ниският колективен имунитет е огромен терен за развитие на делта варианта на коронавирус

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Критична точка – пик на четвъртата вълна на Covid епидемията. Каква е картината през погледа на клинициста?

Пулмологът проф. Коста Костов говори в "Нашият ден":

Картината

"В момента обществото ни и здравната ни система се намират в тежка форма на болестта пред критичната зона – с дихателна недостатъчност, с необходимост от кислород, защото натоварването е огромно, чакат болни в спешния сектор. Това е критично боледуване на системата, който може да доведе до тежък срив и за съжаление, до неизбежен локдаун. Ако до края на седмицата няма спад на броя на заразените, починалите, тежко боледуващите, хоспитализираните, не виждам друг изход. Системата ще се срине, защото има недостиг на екипи, недостиг на медикаменти и всичко това ще се отрази зле на общата успеваемост на лечебния процес."

Разлики в клиничната проява на инфекцията

"Характерното е много по-краткия инкубационен период. В първата и втората вълна инкубационнният период беше между 5 и 7 дни. Сега той е не повече от 4-5 дни. Това означава, че натоварването към системата е много по-бързо. Делта вариантът води до по-тежко протичане."

Заключение

"Науката е категорична, че тежкото протичане, хоспитализациите, смъртността са видими най-вече там, където има много нисък колективен имунитет. Там, където има висок колективен имунитет, може да има високо число инфектирани, но няма такова число смъртност. При нас смъртността е висока, защото имаме много ниско число колективен имунитет – едва 23-25% ваксинирани. А това означава огромен терен за развитие на делта варианта. Ефективна борба с епидемията може да се води само там, където има комплексното спазване на противоепидемичните мерки – индивидуални (маска, дезинфекция, дистанция), обществено значими (изолиране на контактните и позитивните) и на този фон – един голям обем на ваксинация."

Проф. Костов обърна внимание на постковид синдрома. Обществото се е насочило в момента към острата форма Covid-19, но не предполага колко много пациенти се нуждаят от специализирана и прецизна лекарска помощ след това, подчерта пулмологът.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – ЕПА/БГНЕС, БНР




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30