Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юбилейни награди „Златният будилник“ на програма „Христо Ботев“

| обновено на 05.11.21 в 13:06
25
Снимка: Ани Петрова

Наградите „Златният будилник“ се връчват традиционно около Деня на народните будители, който „Христо Ботев“ – националната програма за култура, образование и музика на БНР избира за свой празник през 2002 г.

Оттогава съществува и наградата „Златният будилник“, а нейните носители биват отличавани за будителски дух, висок професионализъм и отдаденост към програмата.

Церемонията по връчването на юбилейните 20-и награди „Златният будилник“ се състоя на 3 ноември, а останалите наградени слушайте в „Аларма“ на 9 ноември от 21.30 часа.


Наградените са:

• Специална награда за особени заслуги към програмата
Боряна Георгиева – водеща на предаванията „Какво се случва“ и „Артефир“

• За журналистика
Венета Гаврилова – автор и водещ на предаванията „За думите“ и „Радиоенциклопедия“


• За музикално предаване или оформление
Диляна Трачева – автор на предаването „Трезор“ и музикален редактор на предаванията: „Артефир“, „Радиоенциклопедия“, „Кино с думи“, „А сега накъде“, „Фотофабрика“, „За здравето“, „Семейно радио“, „Нощен блок“ на програма „Христо Ботев“ и др., и един от водещите на класацията на БНР Топ 20.


Два технически екипа получават златни будилници в категорията:

• Творческа реализация на ефирна продукция:
музикален звукозапис към Музикална къща
сектор „Мобилна база“ при Дирекция „Техника“

• За ярко дългогодишно творческо присъствие в програма „Христо Ботев“ златен будилник получи Силвия Тихова – автор и водещ на предаването „Студио музика“.


Тази година Редколегията на програмата връчи и две специални награди за:

• Ярък принос в музикалното разнообразие на програмата
Екип „Фолклор“ в направление „Музика“

• Висок професионализъм и всеотдайност към програма „Христо Ботев“
инж. Михаела Маджарова, аналитик „Компютърни системи и мрежи“

Наградата „Златният будилник“ се присъжда чрез пряко гласуване от всички работещи в програмата на журналисти, музикални редактори, технически експерти – звукооператри, звукорежисьори или инженери – хора, свързали с програма „Христо Ботев“ професионалния си път.

Интервю на Георги Марков с Митко Новков, директор на програма "Христо Ботев", в предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл


Снимки: Ани Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25