Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юбилейни награди „Златният будилник“ на програма „Христо Ботев“

| обновено на 05.11.21 в 13:06
25
Снимка: Ани Петрова

Наградите „Златният будилник“ се връчват традиционно около Деня на народните будители, който „Христо Ботев“ – националната програма за култура, образование и музика на БНР избира за свой празник през 2002 г.

Оттогава съществува и наградата „Златният будилник“, а нейните носители биват отличавани за будителски дух, висок професионализъм и отдаденост към програмата.

Церемонията по връчването на юбилейните 20-и награди „Златният будилник“ се състоя на 3 ноември, а останалите наградени слушайте в „Аларма“ на 9 ноември от 21.30 часа.


Наградените са:

• Специална награда за особени заслуги към програмата
Боряна Георгиева – водеща на предаванията „Какво се случва“ и „Артефир“

• За журналистика
Венета Гаврилова – автор и водещ на предаванията „За думите“ и „Радиоенциклопедия“


• За музикално предаване или оформление
Диляна Трачева – автор на предаването „Трезор“ и музикален редактор на предаванията: „Артефир“, „Радиоенциклопедия“, „Кино с думи“, „А сега накъде“, „Фотофабрика“, „За здравето“, „Семейно радио“, „Нощен блок“ на програма „Христо Ботев“ и др., и един от водещите на класацията на БНР Топ 20.


Два технически екипа получават златни будилници в категорията:

• Творческа реализация на ефирна продукция:
музикален звукозапис към Музикална къща
сектор „Мобилна база“ при Дирекция „Техника“

• За ярко дългогодишно творческо присъствие в програма „Христо Ботев“ златен будилник получи Силвия Тихова – автор и водещ на предаването „Студио музика“.


Тази година Редколегията на програмата връчи и две специални награди за:

• Ярък принос в музикалното разнообразие на програмата
Екип „Фолклор“ в направление „Музика“

• Висок професионализъм и всеотдайност към програма „Христо Ботев“
инж. Михаела Маджарова, аналитик „Компютърни системи и мрежи“

Наградата „Златният будилник“ се присъжда чрез пряко гласуване от всички работещи в програмата на журналисти, музикални редактори, технически експерти – звукооператри, звукорежисьори или инженери – хора, свързали с програма „Христо Ботев“ професионалния си път.

Интервю на Георги Марков с Митко Новков, директор на програма "Христо Ботев", в предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл


Снимки: Ани Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07