Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов: Читателите бяха на страната на "Времеубежище"

Снимка: Личен архив

Писателят Георги Господинов получи Европейската награда „Стрега“ на Международния панаир на книгата в Торино, с което се превръща в първия източноевропеец, носител на тази награда. Името му се нарежда до имена като Умберто Еко, който получава тази награда за романа „Името на розата“. Георги Господинов я получава за романа „Времеубежище“, който спечели много читателски сърца. И сякаш по щастлива случайност успя да отрази времето и периода на пандемията, преди да са започнали. Интересна е срещата и символична между Умберто Еко и Георги Господинов, за която Господинов днес си спомня с умиление. А Умберто Еко казва: „Романът е като дете. Поне две години трябва да се грижиш неотлъчно за него.“ Може би толкова е необходимата дистанция на времето, за да оцени неговия успех самият автор. 

Наградата е създадена веднага след войната, през 1947 г., а през годините с нея са били удостоявани писатели като Чезаре Павезе, Алберто Моравия, Дино Будзати, Примо Леви, Умберто Еко и други.

„Времеубежище“ спечели с голям брой гласове, конкуренцията е много голяма, всички книги са награждавани, с които се състезавахме. Имахме срещи в Рим с читателите, и се усещаше, че читателите бяха на страната на „Времеубежище“. Едно хубаво нещо е, че наградата не е просто акт на връчване, а цяла седмица ние имахме срещи, бяха дошли повече хора, отколкото можеше да влязат. На италиански са издадени почти всичките ми книги в проза. Разговорите бяха много сърдечни, рецепцията на книгата в Италия е една от най-топлите. Имах щастието по едно и също време преди години да имаме четения с Умберто Еко, по особен начин го усещам близък. „Времеубежище“ беше написан непосредствено преди пандемията, а романът излезе тогава, когато пандемията започваше. Няма да забравя как хората си поръчваха романа по пощата още първите дни, по градове и села, към които летеше романа. Всяка книга е убежище, но тази стана по-специална заради това, което беше след нея. Вярвам, че смесването на жанровете е в начина, по който живеем, и е съвсем естествено това да се пренесе и в начина, по който пишем своите романи.“

В тазгодишното издание Георги Господинов е отличен сред имената на авторитетни автори като носителя на "Гонкур" Ерве Льо Телие, немската писателка Ане Вебер – отличена с Немската награда за литература, румънската легенда Ана Бландиана. 

По-рано през годината българският автор получи датската награда "Цинклар" и наградата "Узедом", връчена от жури с председател нобелистката Олга Токарчук. В България "Времеубежище" беше обявен за Роман на годината от НДФ "13 века България". "Времеубежище" излезе в Италия през юни, в издателство "Воланд", в превод на Джузепе Дел Агата, който също е отличен за работата си по превода на романа. През 2014 година романът "Физика на тъгата" се състезаваше за международната литературна награда "Грегор фон Рецори" във Флоренция. Италианският е първият чуждестранен език, на който той бе издаден в превод на известния българист и славист професор Джузепе дел Агата.

Чуйте повече от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10