Писателят Георги Господинов получи Европейската награда „Стрега“ на Международния панаир на книгата в Торино, с което се превръща в първия източноевропеец, носител на тази награда. Името му се нарежда до имена като Умберто Еко, който получава тази награда за романа „Името на розата“. Георги Господинов я получава за романа „Времеубежище“, който спечели много читателски сърца. И сякаш по щастлива случайност успя да отрази времето и периода на пандемията, преди да са започнали. Интересна е срещата и символична между Умберто Еко и Георги Господинов, за която Господинов днес си спомня с умиление. А Умберто Еко казва: „Романът е като дете. Поне две години трябва да се грижиш неотлъчно за него.“ Може би толкова е необходимата дистанция на времето, за да оцени неговия успех самият автор.
Наградата е създадена веднага след войната, през 1947 г., а през годините с нея са били удостоявани писатели като Чезаре Павезе, Алберто Моравия, Дино Будзати, Примо Леви, Умберто Еко и други.
„Времеубежище“ спечели с голям брой гласове, конкуренцията е много голяма, всички книги са награждавани, с които се състезавахме. Имахме срещи в Рим с читателите, и се усещаше, че читателите бяха на страната на „Времеубежище“. Едно хубаво нещо е, че наградата не е просто акт на връчване, а цяла седмица ние имахме срещи, бяха дошли повече хора, отколкото можеше да влязат. На италиански са издадени почти всичките ми книги в проза. Разговорите бяха много сърдечни, рецепцията на книгата в Италия е една от най-топлите. Имах щастието по едно и също време преди години да имаме четения с Умберто Еко, по особен начин го усещам близък. „Времеубежище“ беше написан непосредствено преди пандемията, а романът излезе тогава, когато пандемията започваше. Няма да забравя как хората си поръчваха романа по пощата още първите дни, по градове и села, към които летеше романа. Всяка книга е убежище, но тази стана по-специална заради това, което беше след нея. Вярвам, че смесването на жанровете е в начина, по който живеем, и е съвсем естествено това да се пренесе и в начина, по който пишем своите романи.“
В тазгодишното издание Георги Господинов е отличен сред имената на авторитетни автори като носителя на "Гонкур" Ерве Льо Телие, немската писателка Ане Вебер – отличена с Немската награда за литература, румънската легенда Ана Бландиана.
По-рано през годината българският автор получи датската награда "Цинклар" и наградата "Узедом", връчена от жури с председател нобелистката Олга Токарчук. В България "Времеубежище" беше обявен за Роман на годината от НДФ "13 века България". "Времеубежище" излезе в Италия през юни, в издателство "Воланд", в превод на Джузепе Дел Агата, който също е отличен за работата си по превода на романа. През 2014 година романът "Физика на тъгата" се състезаваше за международната литературна награда "Грегор фон Рецори" във Флоренция. Италианският е първият чуждестранен език, на който той бе издаден в превод на известния българист и славист професор Джузепе дел Агата.
Чуйте повече от звуковия файл.Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
В епизод 598 "Трамвай по желание" среща отново своята публика с младата режисьорка Анастасия Събева. Конкретен повод за лятната радиоразходка са двете последни постановки на Анастасия: "Многострадалната Геновена" в Старозагорския театър "Гео Милев" и провокативното заглавие "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите,..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg