Фондация „Буквите“ обявява национална награда на любовна тема в категория „Проза“ на името на трагично напусналия този свят Ники Русиновски. В конкурса могат да участват всички, с нови, непубликувани преди в интернет или на печатен носител произведения.
На победителите, определени от журито и читателите, ще бъдат издадени самостоятелни книги, в периода април-май 2022 г.
Пет от най-добрите произведения, определени от журито, ще бъдат публикувани в новия Алманах „Романтика“ 2022, който ще излезе за 14 февруари. Всички произведения ще бъдат публикувани в сайта bukvite.bg
“Хората искат да се върнат към същността си, а същността на всеки човек е да сме социални, да бъдем докосвани и да бъдем обичани, да общуваме с другите. Човекът не може да живее сам, ако може, той губи всичко човешко в себе си. В един момент от живота си – дали ранен, или късен – успява да направи един диалог със себе си – да разбере какви потребности има и да се запита от какво има нужда. Следващата стъпка е да направи крачката и да отиде да потърси това нещо.“ – каза в “Нашият ден“ журналистът и диджей Ники Русиновски, на 22 октомври 2020 г., два месеца преди да напусне този свят.
За конкурса и личността на Ники Русиновски разказва в “Нашият ден“ Иван Богданов от фондация “Буквите“:
“Не съм писател“ – ми казваше много пъти Николай, когато се мъчех да го накарам да напише книга. Последните три години основните разговори бяха такива. Обясняваше, че е диджей и така остана без книга, което за мен е голяма мъка. Затова измислихме тази награда, за да остане по някакъв начин споменът за него, защото той беше много добър журналист.
Ники беше човек с огромна обща култура, с когото можеш да говориш на най-различни теми. Точно като човек беше много добър. С него можеше да говориш и за кучета, всички са чували за неговото велико куче. Беше енциклопедист по история на музиката. Можеше да разкаже неща, които хора, които са професионалисти в бранша, не могат.
Можеше да те посъветва как да тръгнеш, какво да опиташ, пред какво да не се спираш. Лошо е, че някак за себе си не прилагаше тези съвети."
Защо любовна проза?
"Първият разказ, който прочетох от Ники Русиновски, беше за неговия развод и затова решихме това да бъде темата на конкурса."
Чуйте Иван Богданов в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg