Някъде около тази седмица в Санкт-Петербург преди 104 години става събитието, което променя не само историята на една огромна като площ страна, но и историята на света. В някакъв аспект и ние сме продукт на „Великата октомврийска соц. революция“, както я учихме в училище, или на „болшевишкия преврат“, както го учат децата днес.
Какви неизвестни за нас има в станалото тогаз, колко митове и колко правда, свързано ли е събитието с „Голямата война“, или с масоните, или с планетарна смяна на идеологиите, или е обикновен заговор на шайка завистници и криминални типове? На някои от тези въпроси, както и как отекват нещата в България, говорим с историка доц. Александър Сивилов от СУ, с доц. Андрей Райчев, който разказва и за Джордж Андрейчин, свой дядо, виден деец на американските профсъюзи, описан от Чарли Чаплин в автобиографията му. Джордж Андрейчин няколко пъти е високопоставен номенклатурчик при Сталин, адепт на Троцки, няколко пъти арестуван и пращан в лагери, и убит от режима в СССР след връщането му в България с Димитров и Коларов.
А проф. Магдалена Костова-Панайотова разказва за бума на арт-търсенията преди време и след революцията, и за неизбежната цензура по-сетне. Участва и историкът и журналистът Румен Дечев, който говори за неизвестни факти от периода, както и за парите от Германия и САЩ, спонсорирали част от революционерите.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg