Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира филмов фестивал и конкурс на името на Васил Гендов

Васил Гендов и Мара Миятева-Липина в сцена от „Българан е галант“ (1915)
Снимка: ploshtadslaveikov.com

Отворена е конкурсната програма на първото издание на Националния фестивал на българското кино – Награди на Съюза на българските филмови дейци, посветен на бащата на българското кино – Васил Гендов. Фестивалът се превръща в наследник на дългогодишната традиция по връчване на годишните награди за филмово изкуство на Съюза на българските филмови дейци, чието начало е поставено през 1975 година, по-късно се трансформират в Българската филмова академия, която съществува до 2017 година. Фестивалът ще отличи най-добрите филми в различни категории, и ще оценява труда на отделните професии в киното. В рамките на изданието ще бъдат направени и безплатни прожекции на отличените от конкурсната програма ленти, ще има и прожекции за хора с увреден слух, заяви Катерина Ламбринова, артистичен директор на фестивала.

„Ще можем да възродим една традиция. Този форум няма аналог, ще даде внимание върху всички професии в киното. Интересната и сложна е фигурата в българското кино е Васил Гендов, като основател на Съюза на българските филмови дейци, се превръща и в патрон на фестивала. Селекцията на филмите, които ще се включат ще се направи от жури, изискването е филмите да са създадени 18 месеца преди началото на конкурсната програма. Младите творци са повлияни от социалното кино, така че със сигурност ще бъде интересна надпреварата и селекцията.“

Повече подробности за Националния фестивал на българското кино – Награди на Съюза на българските филмови дейци, посветен на бащата на българското кино - Васил Гендов, чуйте в звуковия файл от Катерина Ламбринова, артистичен директор на фестивала.

Снимка: Площад Славейков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"От дълбока древност" – непознатата книга на Хенрик Сенкевич

Предложената в това издание селекция от приказки, легенди и сказания разширява, обновява и преоткрива присъствието на Сенкевич в България. Хенрик Сенкевич (1846–1916) е полски писател, носител на Нобеловата награда за литература (1905). Книгата "От дълбока древност", която на 30 септември има премиера в Полския институт в София, представя три водещи..

публикувано на 30.09.25 в 16:36
Кирил Мерджански

Кирил Мерджански представя книгата си "Епитафии от залеза на Римската империя"

Тази вечер (30 септември) в НБКМ, клуб "Писмена" ще се състои премиерата на книгата на Кирил Мерджански "Избрани епитафии от залеза на римската империя". За нея ще говорят Георги Цанков и Димитър Камбуров. Кирил Мерджански е един от важните съвременни български поети. Издал е книгите: "Нощен прилив" (1990), "Избрани епитафии от залеза на Римската..

обновено на 30.09.25 в 16:27

Отбелязват с изложба 130 години от рождението на Васил Захариев

Изложбата "Васил Захариев. 130 години от рождението на художника" има ретроспективен характер и представя значителна част от запазените произведения на автора. Тя е резултат от партньорството на Софийската градска художествена галерия с Историческия музей в Самоков и Държавна агенция "Архиви". Куратор е Любен Домозетски. В изложбата участват..

публикувано на 30.09.25 в 15:54

Модерна интерпретация на класическия мит в "Херкулес vs Авгий"

Постановката "Херкулес vs Авгий" е първата премиера на Театър София за новия театрален сезон. Тя е драматургична версия на класическия мит за Херкулес за почистването на Авгиевите обори и е дело на Ивайло Христов. Пиесата е решена като древнотръцка трагикомедия. Присъства хор, който не само пее, а и играе ролята на парламент и разказвач като..

публикувано на 30.09.25 в 15:03

Абсурдни ситуации, смях до полуда и емоционални недоразумения

Постановката "Пеперуди в стомаха" представлява забавна история, която напомня, че за да намериш себе си, първо трябва да се изгубиш в нечий друг свят. Режисьор e Николай Гундеров, a сценограф – Светла Колева. Музикалното оформление е дело на Денислав Анастасов. Актьорският състав включва Любомир Нейков, Ненчо Илчев, Иван Радоев и Лили Сучева...

публикувано на 30.09.25 в 14:46