Когато се говори за будителите, често се забравя, а и в много случаи просто не се знае, че сред тях има и хора от пъстрото семейство на ромите.
Знаете ли, че първият превод на романа „Под игото“ на немски език е направен от д-р Атанас Димитров от едно село близо до Котел? А че сред основателите на кръга „Мисъл“ има и представители на тогавашната ромска интелигенция? Или пък, че всяка година расте броят на ромски младежи, завършващи висше образование, защото немалка част от този етнос – част от нашия народ, вече гледа на образованието като инвестиция в по-доброто бъдеще на децата си?
Ако сте пропуснали да научите или забележите тези факти, чуйте последното издание на предаването „Познати и непознати“. В него се търсят съвременните будители сред ромския етнос, както и известни поети - роми, които са оставили трайна диря в българската култура.
Първа в предаването се включва Стела Костова – непримирима жена, която дълги години вече работи за просветата на ромите от Сливен. Тя е председател на Ромската академия за култура, която няколко поредни години организира фестивал на българската култура в града.
Различни са оценките за европейската инициатива Декада на ромското включване. За България преобладават тези, които я наричат провал. Може би за по-голяма част от страната това важи, но не и за Видин – градът, от който всъщност тръгна инициативата. Поде я една учителка – Донка Панайотова. В резултат на нейната и на екипа ѝ работа стотици ромски ученици завършиха средно образование, а десетки – висше. Много от тях завършиха и някои от най-престижните световни университети.
Колегата Валери Леков е познат на аудиторията най-вече като журналист – автор и водещ на предаването Събота сутрин“. Малко хора знаят, че е завършил режисура, че е и прекрасен поет-сатирик. Почти никой обаче не знае за работата му с ромските деца – работа, която си е чисто просветителска дейност.
Когато стане дума за поети, чиито имена се различават от българските, първото име, за което се сещат хората е Усин Керим. А след него се нареждат тези на Мануш Романов и Савчо Савчев – и тримата напуснали вече този свят. За мястото им в българската литература разказва журналистът и поет Бойко Ламбовски.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg