Милен Атанасов Миланов е български актьор, меценат, съосновател и председател на Фондация „А`Аскеер“. Завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Кръстьо Мирски, ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1977). Изиграл е десетки роли в легендарни спектакли на режисьорите Любен Гройс, на когото е асистент-режисьор на постановката "Медея" и с когото работи до преждевременната му кончина над ролята на Хамлет по уникалния Гройсов превод на едноименната Шекспировата драма; Иван Добчев, Юлия Огнянова, Леон Даниел, Крикор Азарян, Асен Шопов, Маргарита Младенова, Красимир Спасов, Николай Ламбрев – Михайловски, Диана Добрева и др.
Милен Миланов е главен герой в “Нашият ден“.
“Изкуство днес се прави, както се е правило вчера, така както ще се прави и утре. Всичките тези временни затруднения са неща извън изкуството. Независимо от всичко, което ни пречи – пандемията, която е ужасяваща, икономическата криза и много други неща. Те се отразяват на хората на изкуството, но не се отразяват на самото изкуство.
Човекът на изкуството има стремежа да прави изкуство. Не обичам отражателните нагони в изкуството, да отразяваме сегашното време. Това имаше смисъл навремето, когато театърът беше един от малкото острови на борба срещу тоталитаризма.
Изкуството се занимава с вечните ценности – и на християнството, и на мюсюлманството, и на будизма, и на останалите религии.
Има една разработка, определяща 36 големи теми в живота на един човек – любов, изневяра, успех. От Аристотел и Платон досега ние се занимаваме през Шекспир, през Данте и досега през Йордан Радичков се занимаваме с тези неща.
Заниманието на изкуството и литературата трябва да бъде човекът, екзистенцията, само тогава има някакъв дълбок и истински смисъл. Това може да стане и със съвременни теми, не отричам това, но те трябва да бъдат разглеждани дълбоко и общочовешки."
Бизнесът
"Още от 1990 г. съм започнал да се занимавам с бизнес, но никога за един час не съм напускал театъра. Така съм устроен – почивах си от банката в театъра и обратното. Работата в една банка е съвсем различна, заемал съм и други бизнес постове. Преди 15 години се отказах от тези занимания. Естетиката на морала в бизнеса и естетиката на морала в театъра са различни. Моралът на човек си остава навсякъде един и същ – и в банка, и в театър, и в галерия, и в МОЛ."
Изкуството трябва да се подпомага безусловно или поне с правилното основание."
Чуйте Милен Миланов в звуковия файл.
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg