Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой – Милен Миланов:

Изкуството трябва да се подпомага безусловно или поне с правилното основание

Милен Миланов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Милен Атанасов Миланов е български актьор, меценат, съосновател и председател на Фондация „А`Аскеер“. Завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Кръстьо Мирски, ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1977)Изиграл е десетки роли в легендарни спектакли на режисьорите Любен Гройс, на когото е асистент-режисьор на постановката "Медея" и с когото работи до преждевременната му кончина над ролята на Хамлет по уникалния Гройсов превод на едноименната Шекспировата драма; Иван Добчев, Юлия Огнянова, Леон Даниел, Крикор Азарян, Асен Шопов, Маргарита Младенова, Красимир Спасов, Николай Ламбрев – Михайловски, Диана Добрева и др.

Милен Миланов е главен герой в “Нашият ден“.

“Изкуство днес се прави, както се е правило вчера, така както ще се прави и утре. Всичките тези временни затруднения са неща извън изкуството. Независимо от всичко, което ни пречи – пандемията, която е ужасяваща, икономическата криза и много други неща. Те се отразяват на хората на изкуството, но не се отразяват на самото изкуство.

Човекът на изкуството има стремежа да прави изкуство. Не обичам отражателните нагони в изкуството, да отразяваме сегашното време. Това имаше смисъл навремето, когато театърът беше един от малкото острови на борба срещу тоталитаризма.

Милен Миланов

Изкуството се занимава с вечните ценности – и на християнството, и на мюсюлманството, и на будизма, и на останалите религии.

Има една разработка, определяща 36 големи теми в живота на един човек – любов, изневяра, успех. От Аристотел и Платон досега ние се занимаваме през Шекспир, през Данте и досега през Йордан Радичков се занимаваме с тези неща.

Заниманието на изкуството и литературата трябва да бъде човекът, екзистенцията, само тогава има някакъв дълбок и истински смисъл. Това може да стане и със съвременни теми, не отричам това, но те трябва да бъдат разглеждани дълбоко и общочовешки."

Бизнесът

"Още от 1990 г. съм започнал да се занимавам с бизнес, но никога за един час не съм напускал театъра. Така съм устроен – почивах си от банката в театъра и обратното. Работата в една банка е съвсем различна, заемал съм и други бизнес постове. Преди 15 години се отказах от тези занимания. Естетиката на морала в бизнеса и естетиката на морала в театъра са различни. Моралът на човек си остава навсякъде един и същ – и в банка, и в театър, и в галерия, и в МОЛ."

Изкуството трябва да се подпомага безусловно или поне с правилното основание."

Чуйте Милен Миланов в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35