На 25 септември в залата на НМА „Панчо Владигеров“ се състоя концерт на сопрана Нона Кръстникова и пианистката Катя Борисова. Програмата беше съставена от арии от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Рихард Вагнер, Антонин Дворжак, Жюл Масне и Парашкев Хаджиев.
Нона Кръстникова е завършила оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова в НМА „Панчо Владигеров“ и до момента работи с нея като вокален педагог. Специализирала е като стипендиант в Модена, Италия, при Райна Кабаиванска и в оперното студио в Грац, Австрия. Участвала е в майсторски класове на Ана Томова Синтова, Кири Те Канава и Федерика фон Щаде, за немска песен при проф. Хартмут Нол и др. Печели трета награда на Международния конкурса „Mirabent I Magrans” (2014, Sitges, Barcelona); на Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов“ същата година, Гранд при на „Короната на Търново“ и трета награда на Международния конкурс за песенни дуа „Елза Респиги“ във Верона, Италия, където се явява заедно с пианистката Мария Русева, с която създават през 2014 г. дуо „Колаж“.
Нона Кръстникова е щатен солист на Бургаската опера, където има над десет главни роли като Мими от операта „Бохеми“, Тоска и Мадам Бътерфлай от едноименните опери на Пучини, Амелия от „Бал с маски“ на Верди, Графинята от „Сватбата на Фигаро, дона Елвира от „Дон Жуан" и Фиордилиджи от „Така правят всички жени“ на Моцарт, Микаела от „Кармен“ на Жорж Бизе и др.
Катя Борисова е дългогодишен пианист-корепетитор първо в НМА, а след това в различни театри и фестивали в Австрия и Германия. Завършила е Софийската консерватория при проф. Обретенов и още като студент започва работа във Вокалния факултет. След това заминава първо за театъра в Инсбрук, след това е пианист в Моцартеума в Залцбург. Работи и за Залцбургския фестивал, както и в оперното студио на Баварската опера в Мюнхен.
В звуковия файл чуйте разказа на Катя Борисова.
През дългата си кариера на пианист-корепетитор Катя Борисова работи с едни от най-големите оперни звезди – като българите Гена Димитрова, Маргарита Лилова и Веселина Кацарова, както и с Грейс Бъмбри, Рене Флеминг, Анна Нетребко, Рене Папе, Илдар Абдразаков, Йонас Кауфман, Габриеле Шнаут, Адриане Печонка и др.
Катя Борисова е защитила доцентура като корепетитор за оперни постановки.
„Да бъдеш корепетитор е призвание, талант, любов към пеенето, към човешкия глас. Важно е да знаеш езици. За моето поколение това не беше толкова важно, но сега всеки трябва да е подготвен“.
Какво още сподели Катя Борисова за работата си с различни директори, режисьори и певци, чуйте в звуковия файл.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg