Фашист ли е бил Илия Минев, или мъченик на тоталитарния режим? Всъщност сравнението му с тъмнокожия борец срещу апартейда не е „политически коректно“. Приликата е, че българинът е политическия затворник с най-продължителен престой зад решетките по време на комунистическия режим – общо 33 години, които са повече от излежаните 27 от Нелсън Мандела. Разликата е, че Минев e заклет и невероятно издръжлив български антикомунист и националист, а Нелсън е заклет и невероятно издръжлив марксист, не и ленинец. Минев прекарва 1860 дни в карцера и 460 дни в гладни стачки.
След политическите промени у нас Минев не само не осребрява „заслугите“ си на „активен борец срещу комунизма“, но не е допуснат до сформираната официална опозиция и остава в изолация и забвение повече от 10 години до смъртта си.
В НРБ името на Илия Минев става известно от радио „Свободна Европа“, когато през 1988 г., малко преди падането на комунистическия режим. той основава и оглавява Независимото дружество за защита правата на човека.
Роден е на 5 декември 1917 г. в Саранбей, днес Септември. Баща му е заможен земевладелец и го изпраща да учи във Френския католически колеж в Пловдив, а след това да следва в Тулуза. Там завършва инженерната специалност „Индустриална химия“.
Националистът антикомунист умира в мизерия в старчески дом в Пазарджик. Това се случва на 6 януари 2000 г., когато е на 82-годишна възраст.
Година преди смъртта му, през януари 1999 г., осем партии и движения внасят предложение да бъде награден с орден „Мадарски конник“ за заслуги към България.
На 11 декември 2000 г. президентът Стоянов награждава посмъртно с Указ № 442 Илия Минев за „изключителните му заслуги и мъжество, проявени в последователната му борба срещу комунистическия режим” с най-високото българско държавно отличие – орден „Стара планина” първа степен, отличие по-високо от ордена „Мадарски конник”.
Политически светец ли е Илия Минев и последователен правозащитник, мъченик на комунистическата ДС или паралелно с това е идеологически грешник, дамгосан с основание за фашист, антисемит и поддръжник на Хитлер? През соца той категорично се обявява срещу „Възродителния процес“ и работи с редица турци, противници на политиките на социалистическия режим.
На тези сложни въпроси за сложния житейски път на Илия Минев търсят отговори историкът проф. Никола Алтънков, д-р Тошо Пейков, публицистката Даниела Горчева и бившият емигрант Петър Бояджиев, който живее във Франция.
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg