Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страсти на сцената на зала „България“

Репетиция за концерта
Снимка: Василка Балевска

Гости на Софийската филхармония на 11 ноември в столичната зала „България“ са двама от прочутите творци от съвременния музикален свят. Под диригентството на Краус-Петер Флор ще прозвучат симфония № 49 „Страстта“ във фа минор от Йозеф Хайдн и цикълът „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер по стихове на Фридрих Рюкерт. Солист е баритонът Бенджамин Апъл. В звуковия файл чуйте какво сподели той пред Светлана Димитрова. В превода помага Ангелина Александрова.





Клаус Петер Флор
Клаус Петер Флор
Клаус Петер Флор е роден в Лайпциг. Първо свири на цигулка, а след това се насочва към дирижирането и работи с Ролф Ройтер, Рафаел Кубелик и Курт Зандерлинг.

През 1984 става генерален музикален директор на Берлинския Konzerthausorchester, започва редовните си контакти и с други големи немски оркестри като Лайпцигския Gewandhaus и Дрезденската филхармония. През 1988 дебютира с Берлинската филхармония, където отново е канен. Творческият му път е свързан и с Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Далас, оркестър „Тонхале“в Цюрих и Малайзийскифилхармоничен оркестър, където е музикален директор от 2008 до 2014. По покана на Рикардо Шайи е бил главен гост-диригент на Симфоничния оркестър на Милано „Джузепе Верди“ (2003-2008) и е назначен там за музикален директор от сезон 2017/2018, с мисия да разширява западноевропейския репертоар на оркестъра. През 2018/2019 е гост-диригент на оркестър Het Gelders (Нидерландия).

Кариерата на Флор е свързана и с няколко опери къщи – „Капитол“ в Тулуза, „Ла Моне“ в Брюксел, Немската опера в Берлин, както и оперите в Хюстън, Мюнхен, Дрезден, Хамбург, Кьолн.

На сцената в София Клаус Петер Флор за първи път се срещна със своя сънародник баритонът Бенджамин Апъл.

Бенджамин Апъл
Бенджамин Апъл
Бенджамин Апъл е роден през 1982 г. и първите си стъпки на сцената прави като хорист в прочутия „Хор на врабчетата“ на Регенсбургската катедрала. За последните няколко години това е един от най-награждаваните млади певци. През 2016 получава наградата за млад артист от сп. „Грамофон“ за концертните му рецитали и оперни образи по мнението на публиката и критиката. Той е сред избраните „Артисти от новото поколение“ на BBC (2014-2016), „Изгряващ артист“ на Уигмор хол и „Изгряваща звезда“ на ECHO (2015-2016). През 2016 е избран артист за звукозапис на SONY Classical. Отличен е с престижната награда „Дитрих Фишер-Дискау“ (за най-добър певец на песни) на Académie du Disque Lyrique (2017/2018).

Бенджамин Апъл е последният ученик на прочутия баритон Дитрих Фишер-Дискау.

Дискографията му е обширна и освен цялостно изпълнение на песни от Менделсон и Брамс е осъществил интеграл и на солови кантати от фамилията Бах.

Наскоро е подписал договор и с френска звукозаписна компания „Алфа класикс“ за седем албума. Започват със „Зимен път“ на Шуберт от февруари следващата година, следва концептуален албум „Забраненият плод“ с песни от Ренесанса до Марлене Дитрих. Следващият запис ще го срещне с Гьорги Куртаг, с когото е работил и преди. Съпровождан от 96-годишният унгарски композитор той ще запише песни на Шуберт. Останалите албуми са също толкова интересни, но ще се работят постепенно.

Снимки: sofiaphilharmonic.com, Uwe Arens / Sony Classical, dallassymphony.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37