Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страсти на сцената на зала „България“

Репетиция за концерта
Снимка: Василка Балевска

Гости на Софийската филхармония на 11 ноември в столичната зала „България“ са двама от прочутите творци от съвременния музикален свят. Под диригентството на Краус-Петер Флор ще прозвучат симфония № 49 „Страстта“ във фа минор от Йозеф Хайдн и цикълът „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер по стихове на Фридрих Рюкерт. Солист е баритонът Бенджамин Апъл. В звуковия файл чуйте какво сподели той пред Светлана Димитрова. В превода помага Ангелина Александрова.





Клаус Петер ФлорКлаус Петер Флор е роден в Лайпциг. Първо свири на цигулка, а след това се насочва към дирижирането и работи с Ролф Ройтер, Рафаел Кубелик и Курт Зандерлинг.

През 1984 става генерален музикален директор на Берлинския Konzerthausorchester, започва редовните си контакти и с други големи немски оркестри като Лайпцигския Gewandhaus и Дрезденската филхармония. През 1988 дебютира с Берлинската филхармония, където отново е канен. Творческият му път е свързан и с Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Далас, оркестър „Тонхале“в Цюрих и Малайзийскифилхармоничен оркестър, където е музикален директор от 2008 до 2014. По покана на Рикардо Шайи е бил главен гост-диригент на Симфоничния оркестър на Милано „Джузепе Верди“ (2003-2008) и е назначен там за музикален директор от сезон 2017/2018, с мисия да разширява западноевропейския репертоар на оркестъра. През 2018/2019 е гост-диригент на оркестър Het Gelders (Нидерландия).

Кариерата на Флор е свързана и с няколко опери къщи – „Капитол“ в Тулуза, „Ла Моне“ в Брюксел, Немската опера в Берлин, както и оперите в Хюстън, Мюнхен, Дрезден, Хамбург, Кьолн.

На сцената в София Клаус Петер Флор за първи път се срещна със своя сънародник баритонът Бенджамин Апъл.

Бенджамин АпълБенджамин Апъл е роден през 1982 г. и първите си стъпки на сцената прави като хорист в прочутия „Хор на врабчетата“ на Регенсбургската катедрала. За последните няколко години това е един от най-награждаваните млади певци. През 2016 получава наградата за млад артист от сп. „Грамофон“ за концертните му рецитали и оперни образи по мнението на публиката и критиката. Той е сред избраните „Артисти от новото поколение“ на BBC (2014-2016), „Изгряващ артист“ на Уигмор хол и „Изгряваща звезда“ на ECHO (2015-2016). През 2016 е избран артист за звукозапис на SONY Classical. Отличен е с престижната награда „Дитрих Фишер-Дискау“ (за най-добър певец на песни) на Académie du Disque Lyrique (2017/2018).

Бенджамин Апъл е последният ученик на прочутия баритон Дитрих Фишер-Дискау.

Дискографията му е обширна и освен цялостно изпълнение на песни от Менделсон и Брамс е осъществил интеграл и на солови кантати от фамилията Бах.

Наскоро е подписал договор и с френска звукозаписна компания „Алфа класикс“ за седем албума. Започват със „Зимен път“ на Шуберт от февруари следващата година, следва концептуален албум „Забраненият плод“ с песни от Ренесанса до Марлене Дитрих. Следващият запис ще го срещне с Гьорги Куртаг, с когото е работил и преди. Съпровождан от 96-годишният унгарски композитор той ще запише песни на Шуберт. Останалите албуми са също толкова интересни, но ще се работят постепенно.

Снимки: sofiaphilharmonic.com, Uwe Arens / Sony Classical, dallassymphony.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Млад композитор вдъхновява с "Ирландска благословия"

Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция  Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев  работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..

публикувано на 15.07.25 в 18:00

Плевенската филхармония и Йордан Камджалов на турне с “Музикална магия 2”

С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” .  В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов ,  концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната  Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..

публикувано на 15.07.25 в 16:45

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2025

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Двоен концерт за цигулка и виолончело в ла минор, оп. 102. Солисти: Даниел Лозакович (цигулка) и Клаус Макела (виолончело). 3.34 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Симфония № 1 в до минор, оп. 68 4.22 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Струнен квартет, оп...

публикувано на 15.07.25 в 09:25

Соня Йончева, Пласидо Доминго, Хосе Карерас и още звезди в летния сезон на Софийската филхармония

Софийската филхармония предлага  през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights. Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..

публикувано на 15.07.25 в 08:40