Последен ден преди официалното гласуване в неделя, когато ще се избират президент и вицепрезидент и депутати в 47-ото Народно събрание. От полунощ започва ден за размисъл и предизборната кампания ще бъде забранена. Над 12 990 са секциите в страната, а в чужбина те са 751. За 240 места в парламента се съревновават 5067 кандидати за президент и вицепрезидент са издигнати – 23 кандидатски двойки. До края на деня трябва да стане ясен броят на образуваните от кметовете подвижни секции, в които ще гласуват хората, поставени под карантина.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков:
Очаквана избирателна активност
"Хората, които по принцип не гласуват, няма как да излязат и сега. Това е тяхна принципна позиция. Говорим за около 50% от българските избиратели. Много рядко се е случвало, ако е имало по-голям заряд на изборите, да излязат повече хора.
Има готовност за изборите и то с новите условия с машинно гласуване. Мисля, че технически няма как да се създадат повече проблеми от тези, които бяха създадени. Вече има ясни оперативни способности и от страна на ЦИК и от страна на местните комисии – РИК за провеждане на нормален технически вот. Всичко зависи от самите гласоподаватели. Тук вече технически комисиите няма какво да направят."
Скандалът между ЦИК и “Сиела Норма“
"Много спекулации излязоха напоследък. Каквато и да е ситуацията с тези машини – дали случайно стечение на обстоятелствата, или умишлена манипулация от страна и на фирма, и на партии, то със сигурност тази ситуация беше използвана от някои от партиите с предизборна цел."
Има ли влияние върху обществените нагласи скандалът
"Рано е да се каже, защото обществените нагласи трябва да бъдат изследвани и то специално с въпрос за този скандал. Трудно може да се каже дали е оказал някакво влияние специално този скандал. Възможно е да е оказал, възможно е да не е оказал никакво. Защото по принцип тази кампания оказва много малко влияние върху избирателя. И от страна на партиите и участниците, които са в тези кампании, и от страна на интереса на избирателите изобщо към настоящата кампания.
Всеки се е фокусирал върху въобразения кръг избиратели, които биха го подкрепили. Нямаше почти никакво желание за разширяване на обхвата с изключения на новопоявилия се проект, който тръгва от нула и трябва да търси максимално широк кръг избиратели.
Нямаше идеологии и политики на тези избори, най-малкото защото това е вече трета кампания в рамките на около седем месеца, в която няма как партиите да предложат каквото и да е ново, тъй като не се е случило нищо ново.
В момента не е имало редовно управление и толкова продължителни парламенти, че да се търси някаква идеологическа основа на предизборната битка. Затова партиите предпочетоха да търсят друг тип послания и други подходи за достигане до собствените избиратели, предимно емоционални, и такива, които да запазят спечеленото до момента."
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg