Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще бъде българската позиция на срещата на министрите на туризма на ЕС

Стела Балтова
Снимка: БГНЕС

На 16 ноември в рамките на Европейския туристически форум, който се организира от Словенското председателство на Съвета на ЕС, ще се проведе неформална среща на министрите на туризма на ЕС.

На срещата ще бъде разгледан документът “Път за развитие на туризма“ и всъщност ще бъдат обсъдени начините за възстановяване на европейския туризъм след пандемията.

Всеки министър ще представи позицията на своята държава.  Каква е българската позиция за бъдещето и пътя за развитие на туризма в контекста на общата европейска политика?

Темата коментира в “Нашият ден“ Стела Балтова, служебен министър на туризма.

На първо място ние ще трябва да подкрепим този документ. Особено в светлината на декларациите от Глазгоу, защото това е документ, в който се отвежда към конкретни времеви цели.

Ще обърнем специално внимание на необходимостта от ефективно събиране и боравене със статистически данни в туризма.

Дигитализацията е в ход и България вярва, че това ще повлияе в положителен аспект и ще ни помогне да разполагаме с много важна статистическа база за взимане на правилни решения.

На второ място, като представител на страна, която се гордее със своето биоразнообразие, ще обърна специално внимание на заложените цели за опазването на околната среда.

България приветства насоките и поставените времеви хоризонти за намаляване на количеството пластмаса в Европа. Факт е, че целите ни са амбициозни, но климатичните промени се случват пред очите на всеки един от нас и следва да бъдем отговорни към опазването на нашата природа.

Както споделих и в контекста на декларацията от Глазгоу – до 2030 г. емисиите въглероден диоксид да бъдат намалени с 45% спрямо 2010 г. Ще намерим възможност това да залегне в нашите политики, включително и в рамките на мандата, който имаме в момента.

Със задоволство отчитам, че вече имаме и насоки за повишаване на енергийната ефективност с конкретни цели за намаляване на вредните емисии.

Всички тези политики безусловно имат потенциал и ще се окажат много важен фактор за повишаване устойчивостта на туризма, което продължава да е и наша приоритетна цел.

Чуйте Стела Балтова в звуковия файл.

Навплио, Пелопонес, 14 май 2021 г.

Темата коментира в “нашият ден“ Даниела Стоева, член на Асоциацията на българските туроператорски и туристически агенции и на УС на Европейската асоциация на туроператорите.

“След две години на несигурност не можем да бъдем съвсем наясно как ще изглежда бъдещето на пътуванията, но вече можем да видим повече светлина на хоризонта. Това показват и тенденциите по отношение на търсенето на пътувания, а също и изминалия летен туристически сезон.

Много европейски дестинации постигнаха много по-силен от очаквания летен сезон. До известна степен за това повлия и въвеждането на зеления цифров сертификат, като вид гаранция за безопасно пътуване.

За да има пътувания, трябва да има свобода на движението. От моя гледна точка и от гледна точка на бизнеса въпросът би бил разрешим. Европа е един континент, независимо, че е разделен на различни държави. Поне на ниво ЕС вече може да се търсят едни постоянни правила по отношение на пандемията, валидни за всички страни.

Чуйте Даниела Стоева в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45