Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философия в училище - защо е важно да сме в час

Д-р Петя Тодорова: Философията развива критическото мислене на подрастващите

„Смъртта на Сократ“, картина на Жак-Луи Давид от 1787 г.
Снимка: Wikimedia

Каква е необходимостта от преподаване на философия в училище? Разбираем ли е начинът, по който са написани учебниците и доколко дават знания и ориентация на подрастващите?

Часовете по философия в училище достатъчни и в синхрон ли са с предмета по Гражданско образование във втори гимназиален етап?

Темите коментира в “Нашият ден“ д-р Петя Тодорова, учител по философия в 18 средно училище „Уилям Гладстон“ в София.

“Необходимостта от преподаване на философия в средно училище е голяма и сериозна. Много са нещата, с които този предмет би подпомогнал.
Д-р Петя Тодорова
Едно от най-важните е развиване на критическото мислене в подрастващите. Също и адекватно разбиране на заобикалящата ги действителност – социална, културна, политическа, естетическа дори. Във всички аспекти на нашия общ живот.
Другото много важно нещо е, че часовете по философия подпомагат часовете по български език и литература – подпомагаме сме взаимно. Колегите по литература помагат на нас в развиването на езиковата култура и възможността за изразяване, писане на философски и литературни есета.

От чисто формална гледна точка предметът по философия, освен базовите знания, умения и компетентности, които дава и развива в учениците, е много важен и за предстоящите матури в първи и втори гимназиален етап по новата учебна програма.

Новата програма по Философия и Гражданско образование

Може би в края на тази година ще можем да направим равносметка за това какъв е ефектът от новата програма. Сега завършва първият випуск, който е по нея. Часовете са малко, крайно недостатъчни, защото от нас се очаква да развиваме умения, компетентности, да усвояваме нови знания, да даваме възможност на учениците да заявяват позицията си. Да се научат да водят дебат. Да пишат философско есе. Много са нещата, заложени в програмата, а часовете крайно недостатъчно. В осми и девети клас имаме по един час седмично, което за мен е несериозно.

Чуйте повече за връзката между предметите Философия и Гражданско образование от д-р Петя Тодорова в звуковия файл.


Снимки: Личен архив, Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25