Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на думата „лицемерие“

Снимка: god.in.ua

Макар и да назовава едно от най-жалките проявления на човеците, сама по себе си думата е ярка и интересна. Варианти на съществителното и сродни на него глаголи и имена има и в другите славянски езици. Разгадаването на произхода му обаче затруднява учените. Ако единият от корените в него – „лице“ – е ясен, другият остава спорен. Дали става въпрос за праславянска съставка, претърпяла фонетични промени, или за калка от гръцки… засега няма категоричен отговор.

В гръцкия език, освен предполагаемия първообраз на нашето „лицемер“, съществува и думата „хипокритис“, дала начало на съответните наименования в романските и други европейски езици. Интересно е да се отбележи, че с нея се назовава не само двуличникът, но и актьорът. „Двоелик“, „двообразник“ е синоним на „лицемер“ в речника на Найден Геров, в който срещаме и съчетанието „двоелика лопата“. В руския език пък съществува и сложната дума „лицедей“, която означава актьор, преструван и лицемер. Разказва Красимира Фучеджиева, асистент в Института за български език.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.  Това от 11..

публикувано на 06.06.24 в 09:35
Константин Иречек

Нова България: чешката диря

Близки и далечни народи са оставили дълбоки следи в историята ни. Повечето следи са следствие на завоевателни и отбранителни войни, а голям брой от контактите са били ако не с военни, то главно с търговски цели. Чехите обаче са изключение. 50 г. след голямото издание на "Пътувания по България" на К. Иречек и 136 г. след излизането му в Прага..

публикувано на 06.06.24 в 08:25

Фолклорните области на България: Епизод 3 – Средна Западна България – Шоплук

В третия епизод от поредицата "Фолклорните области на България" се спираме на ярките явления, характеризиращи фолклора на един от подрегионите в Средна Западна България, а именно – Шоплука. Средна Западна България включва териториите на няколко подрегиона. От етномузиколожка гледна точка това са Шоплука, Граово и Западните покрайнини...

публикувано на 05.06.24 в 13:40

Мнемониката – тренировка за мозъка

"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача." В основата на мнемониката, техниката..

публикувано на 04.06.24 в 19:00
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под..

публикувано на 03.06.24 в 17:23