В началото на 20 век градската култура проявява голям интерес към новото изобретение – киното. През 1913 година София вече има три кина, макар и едното от тях да изгаря само след осем месеца. Животът на софийските кина може да се раздели най-общо на три периода – преди девети септември, времето на социализма и Прехода, според доц. Ирина Китова, преподавател в Катедра по телевизионно, театрално и киноизкуство към Югозападния университет Благоевград.
„Тогава хоризонтът е бил доста широк, имало е интерес към новите неща, предприемачески дух и съмишленичество – казва тя – освен пътуващите кинематографи, които са давали представления, се появяват и стационарните кина – първо е „Модерен театър“, след него – „Одеон“. По естествен път започва да се изгражда културен пласт, повечето собственици на кина са представители на големи марки киномашини, а в „Модерен театър“ буквално се заражда първия киноцентър у нас. Собствениците му продуцират филми, включително и първия български филм „Българан е галант“.
От златните години към пътя на разрухата – съдбата на повечето стари софийските кина е незавидна. За историята им обаче можете да научите повече от сайта „Топография на софийските кинопътеки“, където с едно кликване върху определени точки от картата на София, можете да разберете кое кино е било там някога и каква е неговата история. За нуждата от памет, културни натрупвания и музей на киното – чуйте доц. Ирина Китова в „Какво се случва“.
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..
В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg