„Комическо съчинение“, в което се преливат фантазии и реалност, комизъм и сатира, афористични заключения и истинска реалност. Всичко това преплетено така, че в един момент спираш и си задаваш въпроса – това е било реалност, или е просто измислица, мъдра алегория на времето или тъжна шега? Няма логическа правдоподобност в разказаното, всичко е в сферата на условността. А героите на романа са ни близки и странно познати, действията им са като взети от вчерашния ден, а техните мисли и намерения са колкото абсурдни, толкова и реални. Не е ли описал Мирон днешния ни живот?
Така пишеше Мирон Иванов – винаги разбрано, винаги смешно и много талантливо.
За Мирон Иванов можете да прочетете официалните справки. В тях е записано, че е роден през 1931 година и напуска нашия свят на 57-годишна възраст. Но никъде не е отбелязана неговата изключителна работоспособност, нито това, че беше неглижиран от силните на деня и до последния си ден работеше в отдел „Писма на читатели“ във в. „Стършел“. Мирон не спираше да кръстосва България, да се среща с хора, да им помага.
Истинският Мирон Иванов можете да намерите в неговите стотици фейлетони и разкази, в книгите му „Един нищожен свръхчовек“, „Случаят Хаджиаристотелев“, „Трендафил лети с ракета“, „Наполеон под Вакарел“, „С тролейбус около Хеопсовата пирамида“, „Аероодисея“ и десетки още. Беше вулкан от идеи, забавни разкази и парадоксални заключения. И много добър човек.
След едно пътуване до Испания Мирон написа пътепис, в който говореше за една катедрала, строена цели 800 години. На края на разказа той написа следното обобщение:
Животът според Мирон Иванов
- Това, че нещо е строено 800 години само по себе си е уникално. Още по-уникалното е, че тези хора цели 800 години са били на едно мнение...
И днес добре се помнят написаните от Мирон Иванов слова: „Няма власт над онази глава, която не иска власт!“
Сатиричният роман „Живей като другите и бъди благословен“ е новото предложение в рубриката „Радиоколекция“, чиято премиера е на 22 ноември, понеделник от 0.15 часа.
Текстът чете Мирон Крумов – внук на Мирон Иванов, размислите за романа на дядо му можете да чуете в звуковия файл.
Снимките са от личния архив на писателя.
Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..
"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история. Изложбата ще продължи до 19..
На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg