"Sofia Tropics" на Радина Стоименова поставя на фокус затворените частни комплекси в съвременната градска среда и масовата култура. Артистът търси нишките, вплитащи различни места, пространства и хора, както и отговори на въпроса допълват ли се едни други, или обособяват отделни социални групи? Такъв е основният въпрос, който задава Радина Стоименова чрез своите работи. На фокус, както в досегашните ѝ изложби, са сградите, през които артистът преминава като пешеходец и преживява своите трансформации.
„Преплитането спомага за разнообразната атмосфера в един град, всичко това си струва да бъде изследвано. Интересното е, че частните комплекси обикновено са отдалечени, до тях се стига с кола, но аз разглеждам това през пешеходеца, защото съм пешеходец по принцип. Аз така разглеждам изложбата. Докато Никола има по-филмографско виждане за нещата. Но диалогираме чрез нещата си.
В сегашната изложба Никола има серия от картини върху картон. Има няколко забавни момента в неговата колекция. Задавам си въпроса какво е луксът, каква е семиотиката му, всъщност всички го разпознаваме, има прости символи. Но един приятел ми беше казал, луксът никога не може да бъде евтин, но пък може да бъде беден. Луксът понякога е затворен за този, който е вътре, златна клетка, в която се поставяме сами, луксът е да си отделен от друг и да придадеш уж усещане, че си специален. Изследвам от субективната гледна точка и са ми интересни всички истории, които се носят около мястото, какво е било преди, като се събори една сграда. Културата обединява, затова културите трябва да са различни в един град, за да се обогатява историята му.“
"Sofia Tropics" е проект, който съпоставя градските пространства и разсъждава върху концепцията за собственост и лукс. Част 1, "Освен ако палмите не растяха на юг", се съсредоточава върху затворените частни комплекси и тяхното място в съвременната градска среда и в масовата култура, чрез серии рисунки, картини и текстове. По време на екологична криза уебсайтовете поставят частните комплекси в привидно най-природосъобразна светлина – в контекста на планина, гора или река, но за сметка на това Google Earth безцеремонно ни връща към реалността – комплексът е 3Д проект насред празно поле. Лексиката също винаги е от значение – описателна и на пръв поглед ангажирана с екологичната кауза. Разминаването между фикция и реалност е допустима грешка, когато всички данни могат да бъдат проверени.
Чуйте повече от звуковия файл.Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg