Румен Радев тръгна с една обиколка преднина на тези избори. През целия мандат той беше една от най-одобряваните политически фигури.“ Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Яница Петкова, социолог от агенция „Галъп интернешънъл“.
"Хората по-скоро го припознават като свой президент и свой представител. Той успя да запази доверието, което рядко се случва в нашия политически процес – някой толкова дълго да задържи положителната оценка на обществото. Ако процентите през 2016 бяха 59, сега те са над 66. Радев по-скоро затвърждава своята подкрепа."
"Очакванията за по-ниска избирателна активност от чужбина се оправдаха в сравнение с тази, която беше на първи тур.
Да, избирателната активност беше по-ниска, но този път изненади нямаше. Това е четвъртият път, в който избирателите трябваше да отидат да подадат гласа си. Имаше една сериозно натрупана умора в цялото ни общество.
"Традиционно на втори тур избирателната активност у нас е по-ниска. Възможно е голяма част от избирателите да не са припознали своя президент в нито един от двамата кандидати или пък да не са отишли да гласуват просто защото са знаели, че единият има по-голям шанс да спечели.
Опцията “не подкрепям никого“
И този път имаше такива гласоподаватели, макар че през последните години, откакто е въведена тази опция, техният брой намалява все повече. Първият път, когато беше въведена възможността да се гласува с “не подкрепям никого“, беше точно на предишните президентски избори през 2016 г.
По мои спомени тогава около 4-5% от избирателите я избраха. Тя беше въведена точно с опитите за въвеждане на задължително гласуване, за да не бъдат принуждавани хората да избират между кандидати, които не харесват. Все по-малко хора предпочитат да дадат гласа си за квадратчето, малко под 2% на тези избори."
Чуйте Яница Петкова в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg