Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 14-21 ноември

Снимка: Френски институт

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 14 до 21 ноември. Това са някои от акцентите в предаването от 21 ноември:

Софийският международен литературен фестивал е най-големият и престижен форум за литература в България, който провокира диалог между световни и български автори, между „малки” и „големи” езици и култури. Традиционно той ще бъде проведен и тази година. Каква ще бъде програмата на фестивала, разказа един от организаторите Амелия Личева.

След 40-годишна пауза, най-популярната шведска поп група АББА обяви излизането на новия си албум „Voyage“, а в началото на ноември феновете успяха да чуят и три сингъла от него: „I Still Have Faith in You“, „Don't Shut Me Down“ и „Just a Notion“. Албумът „Voyage“ и голямото завръщане на квартета се отбелязва в България с излизането на специалното издание „АББА. Завръщането“, чийто автор е журналистът Георги Тошев. То включва две книги – „АББА. Завръщането“ и „Mamma Mia! Филмът. АББА“.

От 19-и ноември до 4-ти декември в София, Пловдив и Варна ще се проведе 11-ото издание на Фестивала на френския филм, организиран от Френския институт в България. Програмата на фестивала включва 13 филма, разделени в три селекции. Рубриката „Филмите на годината“ представя 7 заглавия от 2021 г. – „Анет“ на Леос Каракс, „Докато си жив“ на Еманюел Берко, „Кръстоносният поход“ на Луи Гарел, „Любовите на Анаис” на Шарлин Буржоа-Таке, „Между два свята“ на Еманюел Карер, „Младите любовници” на Карин Тардиьо и „Сестри” на Ямина Бенгиги. Трите филма от селекцията "Класически филми" ще ни срещнат с легендарния Жан-Пол Белмондо, който ни напусна през 2021 г. и с една култова двойка – Ив Монтан и Симон Синьоре, чиято стогодишнина oтбелязваме тази година. Новата VR селекция ще представи три филма във виртуална реалност – „Преобразуване", „Бележки за слепотата" и „Мрачни очи".

Излезе на български избрана поезия на Драшко Сикимич под заглавие „Драскотини“. Той е поет и писател от Босна и Херцеговина с издадени три стихосбирки и два романа. Роден е през 1984. Не напуска страната по време на войната, но не пише за нея. Стиховете му за българското издание подбират и превеждат Цветозар Цаков и Калина Йорданова а книгата носи същото заглавие като втората стихосбирка на Сикимич, макар да няма същото съдържание.

В четвъртък Полският културен институт връчи наградата за млади български изследователи за принос към изучаването и популяризирането на полската литература и култура и български преводачи за значими постижения в областта на научния и художествения превод на полски автори "Ванда Смоховска-Петрова". Неин носител тази година стана преводачът, писател и сътрудник на програма "Христо Ботев" Крум Крумов.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 21 ноември.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03

Премиера на документалния филм за Милен Цветков

Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..

публикувано на 20.02.25 в 08:59