Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен институт във Варшава представя експозицията "Legio I Italica на границата на империята"

| обновено на 09.05.25 в 10:33
Снимка: Уикипедия

Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Legio I Italica на границата на империята".

Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна конференция, с участието на учени от Познанския университет "Адам Мицкевич", Варшавския университет, Националния археологически институт с музей при БАН и от Румънската академия на науките.

Конференцията бе посветена на продължаващото вече 65 години, без прекъсване, българо-полско сътрудничество при изследването на археологическия обект.

Вернисажът на експозицията от артефакти, открити при проучванията на обекта "Римски легионерски лагер и ранновизантийският град Нове" край Свищов ще се състои днес в 18.00 часа в Археологическия музей в гр. Познан.


Повече за изложбата – разказа директорът на българския културен институт в Полша д-р Петър Лянгузов, ето какво каза той:

Една от най-забележителните прояви в културния календар на България в Полша за 2025 година е изложбата „Legio I Italica на границата на империята“. Тя се открива на 9 май 2025 г. от 18:00 ч. в Археологическия музей в гр. Познан и е част от съвместната програма на Българския културен институт и Посолството на Република България във Варшава. Изложбата е израз на успешното съчетание между културна и публична дипломация, надграждайки традиционното двустранно сътрудничество между България и Полша.

Този проект има особено значение в контекста на полското председателство на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2025 г., което придава допълнителна международна тежест на инициативата. Представената експозиция от артефакти от римския легионерски лагер и ранновизантийския град Нове край Свищов е резултат от над 65 години непрекъснато научно сътрудничество между български и полски археолози.

Нове – Археологическо богатство на Долния Дунав

Археологическият обект Нове, разположен край съвременния град Свищов, представлява едно от най-важните римски военни и цивилни селища по Дунава. Той е бил легионен лагер на Първи италийски легион и по-късно се превръща в значим град в ранновизантийския период. Обектът е изследван от учени от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ), Варшавския университет и Университета „Адам Мицкевич“ в Познан.

Дългогодишна научна мисия

Началото на съвместното археологическо проучване на Нове датира от 1960 г., когато е сформиран полско-български екип с участието на проф. д-р Кажимеж Маевски и проф. д-р Стефан Парницки-Пуделко от полска страна и академик Димитър Димитров от българска страна. Оттогава насам Нове се превръща в модел за устойчиво международно научно сътрудничество.

Археологическата експедиция на Университета „Адам Мицкевич“ в Познан, днес ръководена от проф. д-р Елена Кленина, включва учени от Полша, България и Украйна. Екипът на Варшавския университет, оглавяван от проф. Пьотр Дичек, е част от „Центъра за изследване на античността на Югоизточна Европа“, със специален фокус върху Балканите и Черноморието.

Съкровищата от Нове

В експозицията в Познан ще бъдат представени 11 уникални артефакта от бронз и камък, включително глави на римски императори и войни, изображения на божества и релефи със сцени на лов и митични същества. Сред най-впечатляващите предмети е сигмоидална маса с релефни ивици, представящи ловни и бойни сцени. Тези находки хвърлят светлина върху живота в легиона, социалната йерархия и вярванията на войниците, охранявали границата на Римската империя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Янаки Петров

III Национален литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров" – емблема на град Средец

До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...

публикувано на 23.07.25 в 16:45

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35

"Многострадалната Геновева" оживява на сцената на Старозагорския театър

Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..

обновено на 23.07.25 в 10:52

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01