Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукът на музиката в скулптурите „Щрайх“ на Тодор Тодоров

Снимка: sbhart.com

Галерия „Райко Алексиев“ представя юбилейна скулптурна изложба на скулптора Тодор Тодоров. В експозицията „Щрайх“ са събрани звучащи интерактивни произведения, а събитието е шестата изложба от програмата на София Хартиен Арт Фест за тази година. Изложбата е съпътствана от каталог – „Щрайх. Скулптурна колекция от Тодор Тодоров“. 

В дългия си 70-годишен опит скулпторът Тодор Тодоров е носител на 21 награди и е познат предимно с монументалните си произведения по света. Отличава се с нестандартен подход в кавалетната и монументалната скулптура. Създател е на световната теория за скулптурата и природните елементи - „Елементалната скулптура“. Тодор Тодоров е член на Съюза на българските художници от 1984 година и на 10 международни професионални организации в Европа и в Азия. А в настоящата изложба „Щрайх“ скулптурите са вдъхновени от музиката:


„През дългите години, в които съм ходил на концерти, съм забелязал, че в момента на изпълнение музиканта и инструментът се сливат в едно цяло. Тази симбиоза отразявам. Няма конкретни музиканти и инструменти, а чисто нова форма за уединение между двете. Моя любим композитор – Хендел включих в дипломната си работа, през годините все по-нови образи ме инспирираха. Комбинацията на скулптурите между стомана и дърво познавам от много години, но не бях използвал и изследвал нейните граници, но сега успях да си отправя такова предизвикателство. Избрах термина „щрайх“, защото става въпрос за струнни инструменти и това понятие ги обединява като терминология. Цялостният вид на експозицията е такъв, какъвто е, благодарение на съпругата ми Даниела Тодорова.“


Световната теория на Тодор Тодоров за елементалната скулптура разглежда именно взаимодействието на скулптурата с другите изкуства и с природата:

„Елементалната скулптура разглежда взаимоотношението между скулптурата и природните елементи. Това ми дойде като идея още като студент, моите колеги още от миналото са правили такива устойчиви скулптури на природните елементи. Технологиите по най-естествен начин вече навлизат във всички изкуства и аз използвам все повече компютър, тримерни програми за визуализиране на скулптурите. Уроци човек има да учи непрекъснато, за тези 70 години в творческия ми път са поредица уроци.“

Изкуствоведът Борис Данаилов казва, че в творбите на Тодор Тодоров имат огън, светлина, вода, камък, метал, но има и статика, и динамика, движение и покой, малки и големи форми, фигурално и абстрактно, лекота и тежест, равновесност и неочаквани баланси. 

Повече чуйте в разговора с Тодор Тодоров.

Снимки: sbhart.com, Антония Първанова, Мария Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пойни птици" – новата стихосбирка на Владислав Христов с премиера в Пловдив

Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..

обновено на 25.02.25 в 09:50
Регионален исторически музей

Боевете край Стара Загора: Изложба, която разказва история

Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..

обновено на 25.02.25 в 09:40

Тенори срещу сопрани: Музикален дуел с блясък и страст

Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..

обновено на 25.02.25 в 09:28

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50