Преди четири години в София отвори врати Китайски културен център. Китайската е една от най-старите култури в света.
За дейността на културния център разказва в “Нашият ден“ Гуан Син, съветник по културните въпроси в посолството на Китайската народна република.
“Дойдох в София през април 2013 г., а преди това отговарях за културния обмен между Китай, Централна и Източна Европа. Защото това са бивши социалистически държави и винаги са имали много добри приятелски отношения с Китай. През 2013 г. решихме да подсилим тези отношения.
Няколко от проектите, които осъществихме, са – срещи на културните министри всяка година. През 2015 г. в България се проведе вторият министерски форум, а през 2017 г. Китай беше домакин на форума.
Пандемията прекъсна в известна степен ритъма ни на културен обмен, затова насочваме повече обмена към безконтактните му форми."
Чуйте повече за планираните дейности в българо-китайските културни отношения от Гуан Син в звуковия файл.
Джина Баларева, координатор проекти в Китайския културен център:
“Идеята за създаване на Китайски културен център в България е географското положение на страната и желанието на китайската страна чрез България да могат да се развият взаимоотношенията в областта на културата между Китай и цялата Централна и Източна Европа.
В целия свят има общо 35 китайски културни центъра, от които най-близкият до нас е в Атина, създаден след центъра в България. Предстои такъв център да се открие и в Белград.
Финансиране получаваме и от двете страни, но количеството е хармонизирано и пропорционално разпределено."
Чуйте Джина Баларева в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ и Станислава Пекова, журналист и издател на списанието “Черно и бяло“. Тя има контакти с Радио Китай за чужбина, което тази година отбелязва 80 години.
Чуйте повече за дейността на китайската медийна група в звуковия файл.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg