Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е каузата на деветите Национални правосъдни награди

За девети път тази година на 3 декември се провежда Благотворителният бал на юристите, а част от него са и Наградите за правосъдие "Темида – цената на истината"

Националните награди за правосъдие се организират от Балканската медийна асоциация, с подкрепата и помощта на Международния адвокатски съюз, адвокатските колегии от цялата страна, Камарата на нотариусите, Българската съдийска асоциация, Професионалната асоциация на медиаторите, Асоциацията на жените адвокати, Асоциацията на синдиците в България.

На събитието, което няма аналог в световен мащаб, присъстват над 200 гости от българския и международния правен свят. Във вечерта на церемонията се награждават 10 заслужили юристи в категориите – Адвокат, Съдия, Прокурор, Нотариус, Кантора, Медиатор, Синдик, Дело, Млад юрист, Правосъдие зад граница, както и Гран При за цялостен принос в правосъдието.

Професионално жури тази година  е в състав съдията от Общия съд на ЕС Марияна Кънчева, проф. Огнян Герджиков, проф. Атанас Семов и адвокат Владимир Дончев.

Събитието е с благотворителен характер и има за основна цел набирането на средства за деца с увреждания, включително и за първата детска рехабилитационна площадка, чрез благотворителна томбола и търг с картини на популярни български художници.

Водещ на церемонията е авторът на „Законът и Темида“ по БНР Анелия Торошанова.

Гран при са получавали Еньо Комитов, професорите Александър Янков, Васил Мръчков, Огнян Герджиков, конституционните съдии Константин Пенчев и Атанас Семов, деканът на Юридическия факултет – СУ „Свети Климент Охридски“ Сашо Пенов, най-възрастният действащ адвокат Йордан Минчев `(92 г.), бившият министър на правосъдието и първи европейски съдия в съда на ЕО в Люксембург Теодор Чипев.

Голямата награда за правосъдие тази година отива при Трендафил Данаилов. Той е българският съдия по делото “Антонов”, благодарение на него обвиненията към българските граждани, които италианският съд свързва с атентата срещу папа Йоан Павел II, са смекчени. Отличието идва 40 години след като светът заговори за българска следа в покушението.

Нина Никол Хамилтън, председател на Балканска медийна асоциацияСъбитието няма спонсор. Човекът, който вече 9 години помага финансово за реализацията на тази кауза, е Зий Ребело. Той е достатъчно добър да поема част от разходите, за да може това събитие да е факт вече 9 години. Каузата отново е за децата с церебрална парализа.

Гости на предаването "Законът и Темида" са Нина Никол Хамилтън – юрист и председател на Балканска медийна асоциация и съорганизатор на събитието, и Зий Ребело – продуцент на предаването "Темида – цената на истината".

Чуйте повече от звуковите файлове.

Трендафил ДанаиловТрендафил Данаилов получава приза Гран При на тазгодишните Национални правосъдни награди. В предаването "Законът и Темида" съдията, който запази честта на България след атентата срещу папата, разказва: 

"Чувствам се щастлив, защото целият мой съзнателен живот е минал в магистратурата и в адвокатурата – цели 66 години имам трудов стаж. Стараех се да бъда полезен на обществото. Надявам се, че с тези усилия съм допринесъл с нещо за утвърждаване на правото в нашата страна. 

Да бъдеш съдия и адвокат са различни отговорности. Важното е да се върши работата с любов, с желание, съзнателно.

Важното е да бъдеш почтен, да спазваш законите в страната и да бъдеш коректен."

Снимки – личен архив на Нина Никол Хамилтън, Национални правосъдни награди, temida.tv



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46
Анелия Торошанова и адв. Пламен Димитров

Когато се качиш на колата пил или дрогиран, това е умисъл

Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..

публикувано на 23.05.25 в 13:10

129 ОУ "Антим I" чества 130 години знание и традиция

В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..

публикувано на 23.05.25 в 12:49

Българите в Южна Германия празнуват 24 май с единство и родолюбие

В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..

обновено на 23.05.25 в 12:42