Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Валери Велев: Не може да се говори за огнище на менингит в градината в “Павлово“

Детска градина №37 "Вълшебство"
Снимка: БГНЕС

Не можем да говорим за огнище на менингит. Това, което се е случило в тази детска градина е, че едно от децата се е разболяло от едно наистина тежко заболяване, което се нарича свръх остър менингококов сепсис“ – каза в “Нашият ден“ инфекционистът доц. д-р Валери Велев.

"Бактерията, наречена мемингокок, се е размножила много бързо в неговото кръвообращение, отделила е токсини, това е едно почти неспасяемо състояние.

Останалите деца, при които е открит този менингокок в гърления секрет, е нормално да бъдат носители на бактерията, защото нейното носителство е изключително често при здрави индивиди, особено деца, малко по-рядко при възрастни. В студените месеци на годината около 40% от децата в Европа носят този менингокок в гърлото си, без да имат никакво заболяване през студените месеци.

Ако сега направим подобно изследване в която и да е детска градина в страната, ще получим приблизително някакви такива данни. Около 40% от децата ще имат менингокок в гърлото си, но това не означава нищо драматично.

В такава ситуация родителите трябва да знаят, че нищо страшно не се случва. Практически тук нямаме едно силно заразно заболяване."

Профилактика

"Хубаво е, когато се случи нещо такова, да се направи профилактика на контактните. Обикновено за такива приемаме тези, които са от същата група. Но не бива да се разпростираме много далеч, не бива да правим така, че цяла София да трябва да приема антибиотичен курс, за да направи профилактика.

Не бива да смятаме, че имаме огнище на някакво тежко опасно заболяване. Това е един единичен случай, който най-вероятно няма да се повтори тази зима. Такъв свръхостър менингококов сепсис се случва един път на 5-6 години в България. Никога нямаме ситуация, в която едно дете да заболее от това изключително тежко състояние и контактно на него дете също да се разболее."

Време за реакция

"Детето трябва да попадне в специализирано лечебно заведение, обикновено в интензивни отделения и шокови зали се лекуват тези състояния."

Хигиената

"Това е патоген, който няма общо с хигиената на ръцете."

Чуйте доц. д-р Валери Велев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Линда Грегърсън и Надя Радулова, или какво печелим в превода?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гости са  Линда Грегърсън и Надежда Радулова . Линда Грегърсън, поет и критик, е една от най-изтъкнатите фигури в съвременната англоезична поезия, а нейна преводачка на български е поетесата и писателка Надя Радулова. В ефира на "Нашият ден" Линда Грегърсън сподели своите мисли за процеса..

обновено на 20.06.24 в 12:02

Съвременните млади: уникални черти на поколението Z

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме какво вълнува младите и как те гледат на света. В студиото с нас е Анастасия Стоев а – поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор. Ето какво сподели Анастасия Стоева в ефира на "Нашият ден", относно характерните черти на поколението Z и с какво се отличава то от предишните..

обновено на 20.06.24 в 10:45

Що е то хотел за пчели?

Какво представляват хотелите за пчели и защо са необходими – разговор в "Нашият ден" с Александър Маринов-Санчо – природолюбител и автор на филми за дивата природа. Маринов пояснява, че по-удачното е този тип съоръжения да бъдат наричани "общежития за пчели". Всъщност става въпрос за гнездови камери, в които некомерсиалните и несоциални..

публикувано на 20.06.24 в 09:15
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05