Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Проклятието на Фауст“ от Залцбург

Снимка: Marco Borrelli

На 22 август тази година на сцената на Залцбургския фестивал Ален Алтиноглу дирижира звездния солистичен състав Елина Гаранча, Чарлз Кастроново, Илдар Абдразаков и Петер Келнер заедно с Детския хор на Залцбургския фестивал, Смесения хор на Концертното дружество на Виенската държавна опера и Виенската филхармония. Представят оперната оратория или както още я наричат драматичната легенда „Проклятието на Фауст“, написана през 1846 г. от Ектор Берлиоз и смятана за едно от най-високите достижения на романтичната музика, предизвикателство и за съвременните изпълнители. Запис на операта програма „Христо Ботев“ ще излъчи на 4 декември от 20 часа.


През 1828 г. Ектор Берлиоз чете превода на Жерар де Нервал на „Фауст“ от Гьоте и пише в своите Мемоари: „тази чудна творба ме очарова от самото начало и ме потресе до дълбочината на душата ми“. Композиторът не се разделя с книгата, чете я навсякъде където отиде и на следващата година създава „8 сцени от Фауст“, опус 1. По-късно през 1845 г. се връща към този материал с намерението да сътвори „концертна опера“ с добавен текст на Алмир Гандоние. В края на краищата избира формата на „драматична легенда“, в която се съчетава пътеписа и космическата перспектива, което е огромно предизвикателство за постановката на творбата в оперен театър. Самият композитор е нетърпелив да види произведението си на сцена, но се оказва разочарован от ограниченията на техниката от онзи исторически период. Преживява огромен сблъсък между творческите си представи и идеи и реалните възможности. Това е една от причините „Проклятието на Фауст“ често да се изпълнява концертно. Берлиоз е личност с неспокоен, търсещ и разкъсван от противоречия дух и така успява да преобърне много от утвърдените представи в изкуството и днес със сигурност можем да кажем, че би бил напълно удовлетворен от невероятните постижения на съвременната сценография.

Елина Гаранча

Изпълнителски състав и действащи лица:
• Фауст – Чарлз Кастроново (тенор)
• Мефистофел – Илдар Абдразаков (бас)
• Маргарита – Елина Гаранча (мецосопран)
• Брандер – Петер Келнер (бас-баритон)
Детски хор на Залцбургския фестивал
Смесен хор на Концертното дружество на Виенската държавна опера
Виенска филхармония
Диригент – Ален Алтиноглу

Снимки: Marco Borrelli / salzburgerfestspiele.at



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45