Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериозната „Дама с ветрило“ на Густав Климт след 100 години във Виена

Снимка: belvedere.at

Основната атракция в мраморните зали на музея „Белведере” във Виена в момента е картината „Дамата с ветрило”, която се смята за последната завършена картина на Густав Климт. Тя е била все още на статива на художника в последното му ателие в Хийтцинг, когато той умира през 1918 г. 

За последен път виенчани са могли да видят картината през 1920 г, когато е била изложена в сградата на сегашния МАК музей. „Дамата с ветрилото“ е частна собственост и собственикът е анонимен. А сега след 100 години се връща във Виена и ще остане до 13 февруари 2022 г. в родината си. 

От картината лъха изискана елегантност, мъдрост и дистанция, отразяваща се само в едва забележимата усмивка. Но коя е жената, изобразена от Климт? Със сигурност може да се каже, че това не е някоя от известните дами от виенското висше общество от онова време, които често са рисувани от художника. Казват, че Климт се е стремил да направи обобщен портрет на хубавата виенчанка.

Изложбата е разделена на две части. В първата част картината ще бъде представена заедно с други творби на художника от последния му период, докато втората част е посветена на влиянието на японското и китайското изкуство върху по-късното творчество на Климт.

Изложбата може да бъде видяна до 13 февруари 2022 г.

Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Военната академия до световния подиум: Историята на Ива Йорданова

В рубриката "Разговорът" гостува Ива Йорданова – световна шампионка по бачата в професионалната дивизия на  The Summit Championship , проведено през януари 2025 г. в Ню Йорк. Победата я превръща в първата българка, завоювала подобна титла на световно състезание за салса и бачата. Ива Йорданова - необикновеният път на една българка по света..

обновено на 01.08.25 в 11:18

Околосветско кинопътешествие през август

На 1 август започва фестивалът "Кино за пътешественици", организиран от сдружение Pozor. Повече за програмата разказва Здравко Григоров – един от организаторите.   Културен център Г8 и "Евросинема" ще бъдат домакини на прожекциите на филмите и дискусиите, посветени на интересни дестинации и пътешественически преживявания. В Г8 от 19:30..

публикувано на 01.08.25 в 09:57

Форумът "Камен бряг под звездите": принадлежност, памет, корени

В галерия Конопената къща в село Камен бряг започва минифорумът "Камен бряг под звездите". Събитието е посветено на темите за принадлежността, паметта и връзката с корените в контекста на бурния съвременен свят. В рамките на събитието ще се проведе прожекция на филма "Вечната песен" по идея на д-р Габор Мате от режисьорите Зая и Маурицио..

публикувано на 01.08.25 в 09:42

Премиера на "Ромео и Жулиета: любовта като обред" в Паталеница

В Паталеница тази вечер на откритата сцена на ОУ "Константин Величков" ще се състои премиерата на "Ромео и Жулиета: любовта като обред" – част от дългогодишния проект "Шекспир в Паталеница". Режисьор е Делян Илиев, а проектът се осъществява с участието на общината, читалището, училището и местната общност. Традиция, която вече 26 години..

публикувано на 01.08.25 в 09:28

Най-популярните български стендъп комици тръгват на национално турне

В Русе от 19 ч. в зала "Филхармония" започва "Фестивал на комедията" – началото на национално турне с участието на най-популярните български стендъп комици. Сред тях – Иван Кирков, Петя Кюпова, Сашо Деянски, Ники Банков, Ицо Радоев, Мишо Димитров, Емо Йоцов, Васил Ножаров и много нови имена. Турнето ще премине през Велико Търново, Варна,..

публикувано на 01.08.25 в 09:22