В центъра е орденът на йезуитите, основан през 1540 г. от Игнатий Лойола, който днес наброява над 17 000 братя, пръснати по целия свят. Това предаване дава възможност да се разбере повече за принципите, залегнали в основата на дейността им и определящи случващото се и в наши дни.
Какво се знае и какво не се знае за тяхната история, учение, организация и дейност в обществения живот, политиката и религията? Какъв е бил 30-годишният испанец Игнаций (Игнатий) Лойола (1491-1556), преди да стане последователен покаяник? Как и защо пречистеният с тридневна молитва бивш донжуан, комарджия и любител на оръжията, изведнъж заживява в самота и месеци наред прекарвал в изключителна бедност, пост и в почти самоубийствен аскетизъм? И с какво примерът му и особено неговите лекции по философия и теология, заразяват хилядите му последователи?
Началото е с шестима състуденти, датата е 15 август 1534 г. Тази седморка основава общност и полага обет за бедност и целомъдрие до края на живота. Шест години по-късно папа Павел ІІІ потвърждава новата общност, която се нарича „Общество на Исус“ и се обвързва освен с бедност и целомъдрие, също и с радикално подчинение на папата.
Но вместо да заживеят уединено зад манастирските стени, йезуитите се обръщат към света. И заемат видно място в обществото, а основни сфери на дейността им са мисия, образование и апостолско служение.
В предаването участват Марияна Шабаркова-Петрова, Албена Раленкова и доц. Владимир Трифонов.
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg