Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хранителни добавки при диабет – полза и ефект

| обновено на 09.12.21 в 07:54
Снимка: Pixabay

В социалните мрежи и интернет вървят информации за хранителните добавки. Това са продукти, които съдържат в своя състав редица хранителни фактори или други химични елементи, но тяхната единствена цел е да се обогати нашето хранене.“ – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. Даниела Попова, ендокринолог.

Те могат да посрещнат хранителни дефицити, но не и да лекуват. Това не е тяхно свойство. Категорията продукти “хранителни добавки“ стои на друго място.

Категорията “лекарствен продукт“ е съвсем друго нещо. Тя е научно доказана, минала е изпитание и е регистрирана като форма, която може да донесе терапия и лечебен ефект.

Диабетът е много сериозно социално значимо заболяване и изисква съвсем сериозен подход от страна на медицината.

Метформининът е лекарствен продукт. Той съдържа един стандартизиран извлек от вещество, което също има растителен произход, но той е произведен като лекарство и наскоро посрещна своя 50-годишен юбилей като присъствие. Това е едно много важно лекарство в областта на диабета, което помага в решаването на диабетния проблем.

Има и студии, в които се доказва неговата полза за контрола на диабета по време на една Covid инфекция.

При дълга употреба на Метформин могат да възникнат някои натрупващи се нежелани ефекти или някои дефицити. Не повече от 10% от болните могат да получат нежелани стомашно-чревни ефекти.

Сулфанилурейни препарати – те са стар клас медикаменти, които продължават да вършат своята роля и ефект.

Съветът ми към хората е винаги да търсят своя лекар и да наблюдават добре кръвната си захар.

Чуйте доц. Даниела Попова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20